Преглед на икономческия печат, петък 19 август

19.08.2016 | 09:25
по статията работи: econ.bg
Най-важните икономически теми от днешната преса
Преглед на икономческия печат, петък 19 август
Снимка: под лиценза на creative commons

Оръжейното обединение между "Емко" и "Дунарит" вече е възможно

След шест месеца закъснение един от най-големите военни заводи "Емко" вече има разрешение да придобие конкурента си "Дунарит". След като старата Комисия за защита на конкуренцията не разреши сделката с абсурден мотив, в новия си състав регулаторът се произнася в обратната посока. С невиждан досега аргумент - въпреки че общият оборот на двете оръжейни фабрики е над четвърт милиард лева, те нямат продажби в България над 25 млн. лв., затова реално концентрация няма.

Резултатът е, че "Емко" може да увеличи капитала на "Дунарит" с 60 млн. лв. Сумата беше обявена от приватизатора на русенския завод Цветан Василев, който до неотдавна, а вероятно и сега, го контролира. Сделката, макар и разрешена от КЗК, не може да стане моментално, защото за операцията е нужно решение на общото събрание, каквото още не е свикано. Така най-рано в края на септември ерата на контрола на избягалия банкер в "Дунарит" може да свърши, а предприятието да стане част от по-голяма оръжейна група заедно с "Емко" на Емилиян Гебрев.

Все пак битката между Василев и Делян Пеевски за "Дунарит" не е окончателно приключила. Дружеството "Виафот инвестмънт България", свързвано с депутата от ДПС, придоби вземането от 24.6 млн. евро на Миролио от русенското предприятие, след като по-рано италианският бизнесмен спаси през прихващане един от депозитите си в КТБ. Засега в Търговския регистър няма вписана промяна в обезпечения кредитор, само става ясно, че се водят дела. По линия на обезпеченията се вижда и че Гебрев е отпуснал заем на "Дунарит" за 10 млн. евро на 6 юни, но съдът е отказал вписване по искане на "Виафот", т.е. Пеевски.

Една комисия - две позиции

През април с безпрецедентно определение, сериозно надхвърлящо мандата на антимонополния орган да изследва пазарните ефекти от сделки по сливания и придобивания, оглавяваният тогава от Петко Николов регулатор отказа да разглежда искането на "Емко" да купи "Дунарит", докато тече съдебно дело нагоре по веригата на собствеността на продаваното дружество. По този повод Василев в личния си сайт написа: "Страхът от решаване на проблемите на групата "Дунарит-Авионамс" без участието на всесилния тандем мобилизира винаги готовия председател на КЗК Петко Николов, който влезе в историята със спряното разрешение за увеличение на капитала на "Дунарит" с 60 млн. лв., предназначени за погасяване на кредитите на "Хедж инвестмънт". Очевидно е, че схемите на Пеевски и Сталийски са били объркани."

През пролетта Върховният административен съд окончателно реши, че КЗК не е имала основания да не разгледа сделката. Последва дълго бездействие първо от комисарите на Петко Николов, после и след смяната на ръководството. Така до началото на август, когато в едно от първите си решения регулаторът не видя проблем в придобиването.

Емилиян Гебрев, както и в предишни случаи, отказа да коментира предстоящата сделка и плановете си за развитие на "Дунарит".

Кой и какво купува

"Емко" е създадена през 1992 г. и е еднолична собственост на Емилиян Гебрев. Компанията е специализирана в производството на широка гама боеприпаси, основно артилерийски и взриватели, и има международен сертификат за търговия с оръжие. Производството й е основно в Трявна, а малка част - в Монтана. До голяма степен артикулите й се допълват с тези на "Дунарит". "Емко" беше кандидат за приватизацията на ВМЗ - Сопот, и НИТИ - Казанлък, но държавата се отказа да ги продава. През миналата година компанията на Гебрев е надминала по приходи русенския оръжеен завод и вече е втората по размер на бизнеса след "Арсенал" с продажби за над 150 млн. лв.

През 2015 г. приходите от продажби на "Дунарит" са 91.2 млн. лв. при 79.4 млн. лв. предишната година. От разходите се забелязва, че дружеството е увеличило разходите си за материали за производството, наело е допълнителен персонал за изпълнение на поръчките и рязко е увеличило от 426 хил. лв. на над 11 млн. лв. "други разходи за дейността". В крайна сметка компанията завършва годината с печалба от 19.7 млн. лв. при 14 млн. лв. през 2014 г.

В момента "Дунарит" се контролира от "Кемира", която пък от своя страна се намира под едноличния контрол на ТМН. Смяната стана през миналата година през увеличение на капитала. ТМН e с предмет на дейност търговия на едро и дребно и с едноличен собственик Иван Езерски. Преки връзки на Иван Езерски с Василев или Пеевски няма, но по-скоро е от лагера на първия. Името е подобно на това на Даниела Езерска - изпълнителен директор на оператора на телевизионния мултиплекс "НУРТС диджитъл", но няма доказателства за роднинска връзка. Друга линия, по която сделката води към компаниите около КТБ и Цветан Василев, е адвокатът, направил вписванията в Търговския регистър. Както при смяната на собствеността на ТМН, така и при увеличението на "Кемира", това е Димитър Алабаков, който от септември 2014 г. е в борда на "ПланаСат" - дружество, което беше обособено от активите на НУРТС.

в. "Капитал Daily"

Минната индустрия с рекорден добив през 2015 г. 

Рекорден добив на полезни изкопаеми, откакто съществува минна дейност в страната, отчетоха от Българската минно-геоложка камара (БМГК) за 2015 г. С произведените общо 112.5 млн. тона суровини компаниите в сектора до голяма степен са успели да ограничат негативния ефект от падащите цени на металите на световните пазари. Така общата стойност на продукцията намалява с едва 1.1%. Прогнозите за производството като обем тази година също са добри, а приходите от концесионни плащания нарастват значително.

Обемите растат

Добивът като цяло се е увеличил с 12% през миналата година, като ръст се наблюдава при почти всички полезни изкопаеми. Изключение правят скалнооблицовъчните материали (спад от 11.4%) и най-вече течните горива, където обемите се свиват около 9 пъти. Един от основните играчи във втората група е ирландската Petroceltic, която добива нефт и газ в Черно море и която през миналата година значително ограничи производството заради проблеми на собственика.

Всички останали подотрасли отбелязват ръст, като особено силен той е при индустриалните (24%) и инертните материали (17%). От камарата посочиха, че това увеличение е сигнал за съвземане на други отрасли на икономиката, като строителството например. Друга вероятна причина е намаляване дела на незаконния добив. Двата най-големи подотрасъла като обеми - въглищата и рудите, които формират 2/3 от общия добив, увеличават производството си съответно с 13% и 4%.

По-ниски цени

Като стойност обаче произведената продукция в сектора намалява с 1.1% до 2.41 млрд. лв. Причината за това е продължаващият от 2013 г. спад на цените на металите. Само при добива на руди стойността се понижава с около 6%. Независимо от това металните полезни изкопаеми и въглищата остават с най-висок принос към общата стойност на продукцията на отрасъла - съответно 52% и 31%.

Като компания с най-голям ръст през миналата година беше отличена "Асарел-Медет". Дружеството от Панагюрище е увеличило производството на медни руди с 20.34%.

Удвояване на производството през последните три години отчете и собственикът на "Минстрой холдинг" Николай Вълканов, който оперира повечето оловно-цинкови мини в страната. "През всяка от последните годините - 2013, 2014 и 2015, имаме по 30% ръст на произвеждания концентрат. Така общо за тези три години имаме удвояване на производството. През 2017 г. очаквам, че ще постигнем производство от 100 хил. т концентрат", каза той. Наскоро "Минстрой" придоби и две оловно-цинкови мини в Македония.

Тенденции и очаквания

През последните години твърдите горива и металните полезни изкопаеми традиционно отчитат увеличение на производството. Близо до тях са строителните материали, чийто относителен дял вече надминава 25%. След силния ръст през миналата година производството на индустриални минерали (където един от основните производители е "Каолин") достига 11% относителен дял в сектора.

Прогнозите в сектора като цяло са трудни, но сигналите засега за тази година като цяло са положителни. "Засега нашата информация е, че производството няма да е по-слабо от миналата година независимо от някои сътресения на международния пазар", каза председателят на БМГК Лъчезар Цоцорков.

Рекордна 2016 г. очаква министърът на енергетиката Теменужка Петкова по отношение на приходите, които минерално-суровинната индустрия генерира в бюджета. "Тази година към 30 юли приходите от концесионна дейност възлизат на 125 млн. лв.", посочи тя. За сравнение, за цялата 2015 г. приходите са били 74 млн. лв.

в. "Капитал Daily"

МВР търси сътрудници за лов на бежанци

МВР явно се връща към практиката от близкото минало, когато ползваше услугите на жителите от граничните села, за да хваща нелегални нарушители на границата. Днес главният секретар на МВР Георги Костов и новото ръководство на "Гранична полиция" се срещат с населението на Малко Търново, за да искат от тях помощ при залавянето на влезлите незаконно през границата.

Някога жителите по границата бяха задължени да докладват за непознати. Така с тяхна помощ всеки проникнал в граничната зона беше задържан. Достатъчно беше едно телефонно обаждане от местен жител. Дали и в бъдеще хората от пограничните селища ще помагат срещу заплащане или от патриотични мотиви - ще стане ясно днес.

Малко Търново е районът, където нашумяха т.нар. доброволчески отряди за залавяне на чужденци. През април имаше подобна среща в града на главния секретар на МВР с представители на различни организации, с които се договориха за съвместни действия. По-късно се появиха и снимки на задържани групи бежанци, които са били предадени на полицията. Стигна се обаче и до скандалните кадри с ареста на тримата афганистанци, вързани със свински опашки. От МВР побързаха да се разграничат с аргумента, че гражданските арести са незаконни.

Срещата с местните жители на Малко Търново идва на фона на прогнозите за очаквана голяма бежанска вълна. МВР отчита двойно по-голям брой нарушители - по над 200 души дневно. Според Държавната агенция за бежанците (ДАБ) от началото на годината до края на юли са били подадени 9388 искания за закрила от чужди граждани. Средно всеки месец около 1100-1200 души подават такива молби. Само за миналия месец те са били 1543. Ако напливът продължи, 2016 г. се очертава да бъде рекордна по ръст на нелегални мигранти. Най-много те са били през 2015 г. - 20 391 души. Притеснителните прогнози за предстояща бежанска вълна е вероятната причина и европейската служба за гранична сигурност "Фронтекс" да изпрати 100 служители, които да подпомогнат охраната на българо-турската и българо-сръбската граница. Очаква се да пристигнат допълнително сили и техническо въоръжение.

"Бежанската вълна в този свят, който се тресе от конфликти и природни бедствия, е като бавно движещо се цунами. Ако не предприемем мерки, това цунами неизбежно ще ни удари и нас в Европа", каза еврокомисарят Кристалина Георгиева пред БНТ вчера. Според нея интеграцията на мигрантите е сбъркана и трябва да се промени. От преосмисляне се нуждае и цялата система за социална защита в ЕС.

"Проявяваме прекомерна толерантност, която води до отрицателни резултати и за нас, и за хората, които са дошли. Мъжът е навън и се интегрира, а жената си е вкъщи, не знае езика и не се интегрира. Така следващото поколение е загубено за интеграцията", каза Георгиева. Проблемът с бежанците може да бъде решен най-вече на мястото, където е възникнал, и затова са отпуснати повече средства, каза още тя. "За нас като европейци е много по-лесно да им помогнем там, отколкото да им помагаме тук. Тук е по-скъпо в пъти."

в. "Сега"

ВМЗ отчита печалба от 70 млн. лв. за 6 месеца

ВМЗ-Сопот излиза на печалба през първата половина на тази година на фона на миналогодишната загуба. Това съобщи вчера министърът на икономиката Божидар Лукарски при откриването на нова галванична линия в механичен цех на предприятието.

"Приходите от продажби са нараснали многократно - от близо 38 млн. лв. за първото полугодие на 2015 г. до над 172 млн. лв. за първото шестмесечие на 2016 г. Нетната печалба на предприятието към средата на тази година е 70.3 млн. лв. спрямо загуба от почти 1.2 млн. лв. за същия период на миналата", посочи Лукарски. ВМЗ е погасило над 22 млн. лв. задължения. В същото време са назначени над 1200 нови работници и служители, а оръжейницата продължава да изпитва глад за кадри.

Според икономическия министър инвестицията в нова галванична линия е поредна сериозна крачка към постигането на модерно и високотехнологично производство в оръжейницата. Това ще позволи предприятието не само да задържи силните си позиции на международните пазари, но и да се наложи като лидер в производството на боеприпаси. Новото съоръжение повишава производствения капацитет за обработка на механични детайли 5 пъти. Компенсирано е забавянето в изпълнението на сключените договори, но са сключени и нови за две години напред.

В същото време Божидар Лукарски коментира, че нито министерството, нито държавата ни имат вина, че българско оръжие попада в недобросъвестни ръце в Сирия и Ирак. Поводът за изказването му станаха информации, че терористични групировки от тези страни използват българско оръжие.

в. "Сега"

Най-ниската минимална заплата в ЕС е в България

Към 1 януари 2016 година минималната работна заплата в ЕС варира в широки граници - от 215 евро до 1 923 евро, става ясно от последната статистика на Евростат. Агенцията отбелязва, че към момента в 22 държави от общността има въведена минимална работна заплата. Изключение правят Дания, Швеция, Италия, Кипър, Австрия и Финландия.

От публикуваните данни е видно, че най-ниската минимална работна заплата в ЕС е в България, а най-високата - в Люксембург.

В изпадналата в тежка финансова криза Гърция минималното заплащане е в размер на 683 евро на месец или около 50% от средната работна заплата. Година по-рано обаче то беше над 700 евро, докато у нас има ръст - от 184 евро до 215 евро.

В някои държави от ЕС няма фиксирана минимална работна заплата, но има минимално почасово заплащане - Германия, Ирландия, Франция, Малта и други. При тях статистическата служба изчислява месечното заплащане на базата на броя на часовете в официалната работна седмица, става ясно още от методическите описания към статистиката.

В Кипър има административно определена минимална работна заплата, но тя се използва за специфични изчисления на правителството.

Междувременно ново проучване на Института за изследвания на трудовия пазар и заетостта към германската Федерална агенция по заетостта (IAB) показва, че съпроводеното с големи съмнения въвеждане на минимална работа заплата в Германия в много редки случаи е довело до съкращения на служители.

В допитване на института едва 4,7 на сто от мениджърите на компании са признали, че като реакция на тази новост е трябвало да съкратят служители. 2,4 на сто признават, че са имали такива планове. Ако все пак е трябвало да се намали персоналът, това е ставало предимно чрез въздържане при новите назначения. 10,4 на сто от фирмите поясняват, че са се сдържали да назначават нови служители, а 5,3 на сто са имали такива планове.

в. "24 часа"

България пред Гърция и Унгария сред 41 държави в класация за добро бъдеще

Авторитетната фондация "Бертелсман" представи мащабно изследване за бъдещето пред 41 държави, членуващи в ОИСР и ЕС. България е на 35-о място, като неочаквано изпреварва 4 държави от ЕС, пише "Дойче веле".

След България остават Унгария, Хърватия, Кипър, Турция, Мексико и Гърция. А непосредствено над България в таблицата са Румъния и Чили. По трите главни показателя България получава следните оценки по десетобалната система: социална политика 4,3, икономическа политика 4,9 и най-висока бележка по екополитика - 6,3.

Авторите на изследването стигат до общия извод, че през последните 2 г. проблемите се задълбочават отчасти дори - драматично.

В общата класация отново водят скандинавските страни начело с Швеция. Следват ги Швейцария и Германия. Но и позициите на северно-европейските страни са нестабилни, пише в изследването. Икономиката на Норвегия се задъхва поради ниските цени на петрола. Швеция все по-трудно се справя с потока бежанци, расте младежката безработица. И в Швеция, и в Дания все по-широко се разтваря ножицата между високите и ниските доходи.

Още по-сериозни са проблемите в южните държави от еврозоната. Последиците от икономическата и финансовата криза и от политиката на икономии "все още са огромни", констатират авторите. Там дългосрочно безработните и детската бедност се измерват в двуцифрени проценти. В Испания цели 23% от децата живеят под прага на бедността, в Гърция - всяко пето дете. В тези две страни почти половината млади хора стоят без работа.

Студията критикува индустриалните държави заради неспособността им да решат тези проблеми. В ЕС, където се наблюдава най-голямата вълна бежанци от Втората световна война насам, положението е особено напрегнато. "Проектът за европейска интеграция е заплашен от провал", пише в изследването. В много държави от ЕС и ОИСР националистическият популизъм е в подем, популистки движения лъжливо твърдят, че "националните интереси са по-важни от опита да се търсят общи международни решения на проблемите". Същата тенденция се забелязва и извън Европа - за пример се сочи кампанията на Доналд Тръмп в президентската надпревара в САЩ.

в. "24 часа"

 Гад мутант налази Шуменско

Странни буболечки, непознати дори за специалистите, нападнаха шуменското село Ивански. Нашествието е от неделя, но в средата на седмицата взело връх, оплакват се местни хора. Дори се готвят за протест. Най-потърпевша е северната част на населеното място, която е близо до земеделските земи. Затова се смята, че насекомите имат връзка с нивите, но засега това не е потвърдено.

Буболечките са малко по-едри от мравки и с по-дълги крака, лазят и преодоляват чевръсто врати и комарници. Пъплят по асфалта, превземат дувари, нахлуват в къщите и не дават мира на хората нито да седнат да ядат спокойно, нито да спят. „Ръсим с препарати, но нищо не ги мори", обяснява Дочка Ничева. Единственото успокоение е, че не хапят. Хранят се с трева, не посягат на друго.

В сряда специалисти от Регионалната здравна инспекция са взели насекоми и в четвъртък живи и спиртосани екземпляри са изпратени по куриер в Националния център по заразни и паразитни болести за идентификация. Това каза за „Труд" д-р Марко Марков, завеждащ дирекция „Надзор на заразните болести". Хората не бива да се притесняват, но все пак само изследване ще покаже дали насекомите са опасни и дали пренасят болести. Резултатът се очаква идната седмица. Представители на Агенцията по безопасност на храните също са били на място и ветеринари правят проучване на насекомите.

Има версия, че е възможно ожънат блок с рапица, сята от американски семена, да е източник на вид растителна дървеница. Като са ожънати посевите, сега насекомите са тръгнали към селото. Друга версия е, че се въдят в тревясали, изоствени площи и при бум на популацията тръгват към къщите.

Според д-р Марков, само официална информация може да успокои хората и да се реши с какъв препарат да бъдат третирани.

Местни жители се стягат за протест в четвъртък вечерта и да блокират главния път за Бургас. Кметът на селото Жечко Жеков обаче не смята, че трябва да се стига до там. Според него всички възможни институции са обърнали внимание на проблема. Професор от Пловдив, който бил сред първите уведомени, дори обяснил, че това е особен вид растителна дървеница, няма с какво да се третира и хората трябва да потърпят да изчезне сама.

в. "Труд"

Аптека скрила 8 бона оборот за ден

Аптека укрила 8000 лв. оборот за един ден, като не е издала касови бонове за закупени лекарства. Толкова е разликата между касовата наличност и издадените бонове в деня на направената проверка, съобщиха от териториалната дирекция на Национална агенция по приходите (НАП) във Варна.

За първите две седмици на август инспекторите по приходи на дирекцията са извършили 1582 проверки по Северното Черноморие. Нарушения не липсват, но данъчните се натъквали на такива при всеки шести проверяван обект, за разлика от началото на проверките, когато във всеки втори обект хващали неиздаване на касови бележки и укриване на обороти, допълниха данъчните във Варна. При повторни проверки, където има съставени  актове за неиздаване на касови бележки и се установи същото нарушение, обектите ще бъдат запечатвани.

Досега са съставени 235 акта, като 201 от тях са за неиздаване на касов бон и разлика в касовата наличност. След засиления контрол оборотите на наблюдаваните обекти са се увеличили от два до пет пъти.

За тези две седмици съвместните проверки на данъчните с МВР са 110. С тях се следи за нелегална търговска дейност и се реагира на сигнали от гражданите. Открити са седем обекта, които осъществявали дейност без касов апарат, и ще им бъдат наложени санкции в размер до 10 000 лева.

в. "Труд"

Над 600 школа и градини в ремонт

Над 600 държавни и общински детски градини в страната се ремонтират преди старта на новата учебна година. Това съобщиха за „Монитор" от Министерството на образованието и науката, позовавайки се на данни от регионалните управления на образованието. В страната има около 2500 училища и 2002 детски градини по данни на НСИ. По груба сметка това означава, че ремонт се извършва в близо всяко осмо звено на системата на предучилищното и училищното образование. От МОН уточниха, че е възможно в справката да има пропуснати школа или градини в ремонт, тъй като по-голямата част от тях са общински и информацията се поддържа от съответните общини.

Основно аварийни и неотложни са ремонтните дейности в държавните училища. Причината е ограничените ресурси на МОН, обясниха от ведомството. От началото на 2016 г. са постъпили заявки за ремонти от 138 държавни училища, финансирани от просветното министерство на стойност над 22 млн. лв. Поради липсва на средства обаче ведомството финансира само частично, поетапно и приоритетно.

По справка от столичното регионално управление ремонти се извършват в 25 общински школа. Сред основните дейности са подобрения на физкултурните салони, класните стаи, тоалетни и др.

в. "Монитор"

Обсъждат затвор за връщане на километраж

Затвор за връщане на километража на колата се обмисля по предложение на Съюза на българските автомобилисти (СБА). Лишаване от свобода може да се налага за случаи на катастрофи с возила с променен пробег или при рецидиви с подправяне на километрите на возила от едно лице, обясни за „Монитор" инж. Емил Панчев, председател на СБА. Според експерта може да се налагат и административни наказания - глоби или принудително спиране на дейността на фирми или частни лица, които продават коли с върнати километражи.

В Германия връщането на километража е криминализирано, за това ще настояваме и у нас да стане така, категоричен е Панчев. Специалистът обясни, че най-често срещаните сигнали за това са изгаряне на много масло и липса на мощност.

По думите му това са признаци, че има по-голямо износване и показват, че колата е на повече от обявените километри. Освен това много често подобни коли се продават без сервизни книжки, заяви още той. Най-добре се вижда дали има промяна в пробега със софтуер на оторизирани сервизи.

Не е провеждано изследване, което да провери колко возила са с манипулиран двигател, каза шефът на СБА. И поясни, че много често членове на съюза съобщават, че колата е на брой километри, които обаче видимо са повече, защото той е съсипан. Освен това има доста случи на закъсали коли, които имат нужда от пътна помощ и са с промени в километража.

Манипулацията се прави с цел повишаване на цената, категоричен е Панчев. По думите му най-малко с 30% може да се увеличи стойността на автомобила в зависимост от годините и състоянието му. Експертът обясни например, че 20 хил. километра годишно е малък пробег за кола от Германия.

Ако искаме да се ориентираме за реалните километри на автомобил от Италия, трябва да сметнем годините й по 35-40 хил. км, колкото е средногодишният пробег на возило там. За колите от Германия километрите са между 30 и 35 хил. Панчев обясни, че все още не са водени разговори с народни представители, защото темата е от съвсем скоро, а и в момента парламентът е в отпуска. Смятаме с началото на есенната сесия да направим предложението си за криминализирането на тази дейност, заяви още той.

Трябва да се направи сметка колко такива случаи има установени, какви са практиките в тази насока, коментира Иван Вълков, зам.-председател на парламентарната комисия по транспорт. Много лесно всички искат да криминализират всяко деяние, каза още той. И допълни, че не всяко нещо може да е наказателно, за това трябва много внимателно да се обмисли. По думите му нужно е да се направи добър анализ на ситуацията, каква е бройката на тези нарушения и чак след това да се мисли какви да са наказанията, дали да са криминализирани или санкциите да бъдат в друга насока. Например търговци, които извършват подобна дейност да бъдат санкционирани така, че те вече да не могат да я изпълняват. Не може да се говори така общо, но темата е сериозна и трябва да се повдигне дискусия, категоричен е Вълков. Депутатът е убеден, че няма адекватен анализ на положението. И допълни, че към настоящия момент има констатирани или се предполага, че са констатирани такива случаи, но не и достатъчно достоверна информация. Освен това трябва да се проучи и международният опит, посочи той.

в. "Монитор"

Свалят банковите такси от февруари

Банките трябва да намалят таксите по разплащателните сметки до 1 февруари 2017 г. Това гласи наредба, приета от БНБ вчера, с която ще бъде приложена европейска директива. До 1 октомври всички кредитни институции трябва да представят в БНБ данни за таксите, които са събирали за предходната календарна година.

До 15-и Централната банка ще публикува на сайта си средния им размер, от който трябва да бъдат по-ниски т.нар. приемливи такси. Те трябва да са по-малки и от най-ниския размер на таксите, които дадена банка прилага по тарифа за съответните услуги по разплащателна сметка.

Очаква се от 18 септември да започне да функционира и безплатен сайт на БНБ, който ще даде възможност потребителите на финансови услуги да сравняват таксите на отделните банки.

в. "Стандарт"

Руснаците идват за АЕЦ "Белене"

В края на август в България пристига работна група от "Росатом", която бе създадена за решаване на въпросите около оборудването за АЕЦ "Белене". Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова и допълни: Подготвяме се много усърдно за тази среща, на която ще търсим най-добрия за България вариант, при който страната ни "да не понесе по-големи щети, отколкото са натрупани до момента".

Става въпрос за бъдещето на ядрения реактор, произведен от Ижорските заводи на руската компания "Атомстройекспорт" по проекта АЕЦ "Белене", за който НЕК беше осъдена от арбитража в Женева да заплати 550 млн. евро плюс около 70 млн. евро разходи по делото.

Правителството и НЕК трябва да намерят бързо решение на казуса, коментира Теменужка Петкова. Бързо, защото след решението на арбитража върху сумата текат лихви, които, според експерти, са в размер на около 167 хил. евро дневно. Същевременно решението обаче не трябва да бъде прибързано, а добре обмислено и прагматично, за да даде възможност да финализираме този процес по най-добрия за България начин, обясни министър Петкова.

Досега по думите й за проекта АЕЦ "Белене" са похарчени над 1,4 млрд. лв., които включват разходи по площадката и платения аванс за поръчания реактор, посочи министър Петкова.

в. "Стандарт"

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...