В новия Закон за училищното образование се предвижда да има външно инспектиране на училищата. То ще се извършва от Национален инспекторат по образованието, който ще е "изнесен" извън просветното министерство. Това каза пред журналисти заместник-министърът на образованието Милена Дамянова, цитирана от БТА.
По думите ѝ важно е, че оценката на училищата ще е външна и независима, защото в самия процес на инспектиране ще участват учители, директори, експерти от общините. За да бъде оценката независима, например при инспектирането на училище във Враца, могат да участват учители от Варна, Бургас, обясни Дамянова.
Тя добави, че ще се обръща внимание на различни показатели както по отношение на работата и цялостното управление на училището, така и на дейността на педагогическите специалисти, на взаимоотношенията с родителите и с общините. Ще се оценяват заниманията по интереси, предлагани на учениците - доколко те са ефективни и дали са съобразени с желанията им. Това означава, че ще се инспектира цялостната дейност на едно училище - от гледна точка на качеството и на неговото управление. Може също да се проследява каква е реализацията на завършилите дадено училище, каза заместник-министърът.
В 69 столични общински училища ще има маломерни паралелки. Предложението на заместник-кмета на София Албена Атанасова ще бъде гласувано на предстоящата сесия на Столичния общински съвет на 24 ноември. Маломерни паралелки ще има в училища в 12 столични района, като най-голям е броят на тези в крайградските райони. В 13 ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" в район "Възраждане" ще има маломерни паралелки с 14 ученици от четвърти до осми клас, тъй като разформироването им ще доведе до закриването на училището, което се намира до Женския пазар.
В суходолското ОУ "Христо Ботев" също ще бъде допуснато съществуването на маломерни паралелки в три възрастови групи, тъй като се очаква увеличаване на броя на учениците през следващата година.
Освен това общината е направила сериозни инвестиции в сградния фонд и материалната база.