Данък "сгради" да бъде между 0,1 и 2,5 промила от данъчната оценка на имота, гласува бюджетната комисия в Народното събрание във връзка с измененията на Закона за местни данъци и такси. По този начин долната граница пада от 0,5 на 0,1 промила, а горната се повишава от 2 на 2,5 промила. Всяка община сама ще избира какъв ще бъде размерът на данъците в нея в рамките на определените от закона граници. Комисията свали и прага на стойността на имотите, които не подлежат на данъчно облагане.
И двете промени в закона за местните данъци и такси целят да осигурят по-големи приходи за общините. Първоначално в законопроекта беше предвидено да се повиши единствено горната граница при определяне на данък сгради от 2 на 2,5 промила. Димитър Главчев от ГЕРБ обаче предложи долната граница да бъде намалени от 0,5 на 0,1 промила. Това означава че при имот от 50000 лв. собственикът може да плати от 5 до 125 лв. данък сгради.
Депутатите намалиха прага за данъчната оценка на имотите, които не подлежат на облагане. От 2520 лв. стойността беше намалена на 1680 лв.
Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова обясни, че имотите, близки до тази граница, се облагат с между 10 и 20 стотинки, което дори не покрива пощенските разходи на общините. Стоянова даде пример с община Смолян, в която има над 37400 такива имота в 87 населени места. Това означава, че около една трета от собствениците не плащат данък. Според Румен Овчаров от "Коалиция за България" обаче само за община Смолян ефектът ще бъде едва около 700 лв., което е незначително.
Предстои промените да бъдат обсъден в пленарна зала, информира Darikews.bg.