Предлагат дискусия за лекарските грешки

20.08.2011 | 14:28
по статията работи:
Зачестилите напоследък нападки между представители на БЛС и пациентските организации, не са най-разумния начин за решаването на проблемите
Предлагат дискусия за лекарските грешки

Зачестилите напоследък нападки между представители на БЛС и пациентските организации, не са най-разумния начин за решаването на проблемите, пише на сайта на Центъра за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ).

Хвърлянето на обвинения към лекари от хора, които не са запознати със случаите и нямат необходимата компетентност, е безотговорно поведение. Също толкова безотговорна е и защита на всяка цена на лекарите. Дискусия за лекарските грешки трябва да има, но правилната посока е друга.

На първо място не всеки починал в болница пациент е в резултат на лекарска грешка. Не всяка лекарска грешка води до увреда на пациента. Грешки е имало, има сега и ще има в бъдеще. Всеки случай е отделен и ако има претенции към медицинската помощ те трябва да се проверяват. Последната дума има независимият съд. Само той има властта да определя степента на вината, увреждането и справедливото наказание.

На второ място предмет на такава дискусия е как водената здравна политика се отразява на качеството на медицинската помощ. Ако политиката води до влошаване на това качество, то промяната й ще има за резултат намаляване на случаите на увредени пациенти. За съжаление точно това се случва в нашата здравна система през последните години. 

Засилването на административната принуда, разрушаването на конкурентната среда и пазара на медицински услуги има за резултат влошеното качество на последните. Обективен показател за това е нарастващия брой на така наречените лекарски грешки. Това можеше лесно да се предвиди и за това днес са изненадани само тези, които не разбират нито от здравеопазване, нито от управление.

На трето място дискусията трябва да обсъди и съществуващите механизми за защита на правата в здравеопазването. Ефективна ли е работата на административните органи и етични комисии? Наличието на 4% държавна такса за водене на граждански искове не лишава ли много граждани от достъп до правосъдие? 

Нападките между лекарските и пациентските организации създават среда на недоверие, а медицината е основана на доверието. Те не само не решават проблеми, но оставят истинските виновници - политиците, да се измъкнат тихо - мълком от проблема, заявяват от ЦЗПЗ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 24.10   439 г. – Вандалите, предвождани от Гензерих, превземат Картаген и основават свое кралство. 1071 г. – Михаил VII Дука става император на Византия. 1260 г....