Пo време на днешното си заседание Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) одобри проект на Постановление за изменение на Наредбата за регулиране на цените на природния газ. Основната цел на измененията е да се създадат ясни правила за формиране на цената на природния газ при продажбата му от Обществения доставчик на крайни снабдители и потребители, присъединени към газопреносната мрежа.
Промените в Наредбата предвиждат намаление на нормативно регламентираната надценка за Обществения доставчик ("Булгаргаз", бел.ред) от 3% на "до 2%", в годишен аспект.
Освен това чрез измененията ще се даде възможност за прилагане на механизма за компенсиране на недовзет, съответно надвзет, приход за предходен период. Това означава, че е в възможно запазването на цената на природния газ през едни периоди и нейната промяна през други, като общественият доставчик ще се компенсира за претърпени от него загуби по време, когато цената е останала постоянна, информира правителственият пресцентър.
Според синдикалните организации и представителите на бизнеса обаче са необходими допълнителни промени и в Закона за енергетиката. По време на заседанието на НСТС социалните партньори предложиха създаването на работна група, която да се занимае с измененията в закона, произтичащи от приемането на наредбата.
Цената на природния газ е пряко свързана с цената на парното. Именно за това по време на заседанието на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), което се състоя миналата
седмица, стана ясно, че цената на парното може да се увеличи само с 5%, за разлика от предложеното по-рано увеличение с 9-10%.
Също така според промените, които бяха обсъждани от ДКЕВР по време на последните й няколко заседания, беше и срокът, през който ще се променя цената на газа. Тогава беше обсъждана идеята цената на "синьото" гориво да се променя веднъж на шест месеца, а не както е досега на три.
От Министерството на икономиката, енергетиката и туризма коментираха за Econ.bg, че промените в Наредбата не означават промяна в срока, през който ще се променя цената на газа, тъй като
енергийния регулатор има право да променя цените по собствена преценка, когато е необходимо.