Предлагат намаляване на надценката, която получава "Булгаргаз"

28.12.2009 | 16:40
по статията работи:
Националният съвет за тристранно сътрудничество одобри промени в Наредбата за регулиране на цените на природния газ
Предлагат намаляване на надценката, която получава "Булгаргаз"

Пo време на днешното си заседание Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) одобри проект на Постановление за изменение на Наредбата за регулиране на цените на природния газ. Основната цел на измененията е да се създадат ясни правила за формиране на цената на природния газ при продажбата му от Обществения доставчик на крайни снабдители и потребители, присъединени към газопреносната мрежа.

Промените в Наредбата предвиждат намаление на нормативно регламентираната надценка за Обществения доставчик ("Булгаргаз", бел.ред) от 3% на "до 2%", в годишен аспект.

Освен това чрез измененията ще се даде възможност за прилагане на механизма за компенсиране на недовзет, съответно надвзет, приход за предходен период. Това означава, че е в възможно запазването на цената на природния газ през едни периоди и нейната промяна през други, като общественият доставчик ще се компенсира за претърпени от него загуби по време, когато цената е останала постоянна, информира правителственият пресцентър.

Според синдикалните организации и представителите на бизнеса обаче са необходими допълнителни промени и в Закона за енергетиката. По време на заседанието на НСТС социалните партньори предложиха създаването на работна група, която да се занимае с измененията в закона, произтичащи от приемането на наредбата.

Цената на природния газ е пряко свързана с цената на парното. Именно за това по време на заседанието на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), което се състоя миналата седмица, стана ясно, че цената на парното може да се увеличи само с 5%, за разлика от предложеното по-рано увеличение с 9-10%.

Също така според промените, които бяха обсъждани от ДКЕВР по време на последните й няколко заседания, беше и срокът, през който ще се променя цената на газа. Тогава беше обсъждана идеята цената на "синьото" гориво да се променя веднъж на шест месеца, а не както е досега на три.

От Министерството на икономиката, енергетиката и туризма коментираха за Econ.bg, че промените в Наредбата не означават промяна в срока, през който ще се променя цената на газа, тъй като енергийния регулатор има право да променя цените по собствена преценка, когато е необходимо.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...