Учебната година да започне на 1 септември, а краят й да си остане 15-30 юни, предлагат четири неправителствени организации, които се занимават с проблемите в сферата на образованието, предаде Dariknews.bg.
Предложението им към правителството е на всеки 2 учебни месеца да има 9 дни почивка.
В редица европейски страни и възприет модел на редуване на периоди на учене и почивка. В България такъв ритъм може да се постигне, ако на всеки 2 учебни месеца има 9 дни почивка, 16 дни за Коледа и Нова година, която да включва два уикенда, един празник - 1 ноември, 3 март, 1 май или Гергьовден, и четири учебни дни, за да се осигурят двете деветдневни ваканции и така фактически се разходват само 14 учебни дни, като само в 10-дневната априлска ваканция разходваните учебни дни са 6, обясниха от организациите.
16-дневната коледна ваканция ще разходва не повече от 9 учебни дни, защото ще включи уикенда, празниците по Коледа и Нова година.
При този график се постига увеличаване на учебното време с 6 до 10 дни, което ще позволи да се компенсират всички редовни или извънредни неучебни дни.
Предложението ще бъде отправено към правителството от сдружение "Професионален форум за образованието", асоциация "Родители", асоциация "Български детски младежки парламент" и Националния съюз на работодателите в системата на народната просвета.
Според председателя на сдружението "Професионален форум за образованието" Юрий Анджекарски новата схема би разтоварила младежите от стреса и би внесла ритмичност в учебния процес.
Другите организации обаче изразиха известни резерви към него. Елена Николчова от асоциация "Български младежки и детски парламент" изчисли, че ако учениците почиват по-често, всеки клас ще губи по сто часа на година, тъй като около ваканциите учениците са настроени пред- и следваканционно и така не протича пълноценен учебен процес
Цвета Брезнишка от асоциация "Родители" също изрази резерви към идеята учебната година да започва в началото на септември. За част от родителите в периода от 1 до 15 септември е единствената възможност да осигурят на децата си по евтина почивка, каза тя, цитирана от БНР.