Да се проведе отделен архитектурен конкурс за зоната, включваща градината пред Народния театър и площад “Александър I” на булевард “Цар Освободител”. Такова предложение бе дадено по време на провелото се днес обществено обсъждане на спечелилите проекти в конкурса за нова визия на центъра на София.
Победителите имаха възможност да защитят концепциите си, а гражданите да направят своите предложения за промени. Конкретната територия е Зона 3 от проектите, които специалистите от Столична община одобриха. Идеята там е да продължи сегашната градска градина пред театъра и тя да достигне до Художествената галерия.
Резултатите от конкурса предизвикаха широка дискусия не само затова дали са излъчени най-добрите проекти, но и дали всъщност състезанието не е било опорочено. Под въпрос бе поставен експертния потенциал на журито, в което влязоха представители на гилдията, хора от общинските комисии и представител на местната администрация.
Що се отнася конкретно до отделните проекти, най-остри критики се стовариха именно върху идеята за разширяването на Градската градина над пътното платно на бул. “Цар Освободител” и прокарването на своеобразен тунел отдолу. По време на днешното обсъждане от “Никонсулт” дадоха да се разбере, че такъв може и изобщо да няма.
Тунелът под булевард “Цар Освободител” е само едно от възможните решения за пространството, но е допустимо и такъв изобщо да няма, каза авторът на проекта арх. Валдислав Николов. Той коментира, че е доразработил три варианта. Първият е с къс тунел само под градината, вторият предполага по-дълъг, стигащ до ул. “Г. С. Раковски”, а третият изобщо не предполага такова съоръжение. По негови думи концепцията подлежи на промяна и е добре в техническия проект да бъде отразено мнението на Столична община и гражданите, “защото те са тези, които трябва да кажат как да изглежда пространството”.
Възможността за такива драстични промени в представените проектни предложения породи коментари около заданието на конкурса, че то е така устроено, че в центъра му се поставя не проекта, а екипа. Създават се условия за многократно изменение на първоначалната идея и в един момент тя ще изгуби смисъла, с който е спечелено финансирането, коментира арх. Петър Торньов.
С провелото се днес обществено обсъждане се финализира процедурата по обявяването и провеждането на идеен конкурс за нова визия на централната градска част. Предстои период, в който другите участници ще имат възможност да обжалват резултатите пред Комисията за защита на конкуренцията. Въпреки надеждата на главния архитект Петър Диков, че до това няма да се стигне и ще може по-бързата реализация на проектите арх. Тодор Булев обяви, че ще обжалва процедурата.