Предлагат по-голяма свобода на обучението в гимназиите

23.03.2011 | 08:14
по статията работи:
Учениците и училищата ще могат да избират предметите в последните 2 класа на средното образование
Предлагат по-голяма свобода на обучението в гимназиите

Училищата ще получат сериозна автономия при определянето на учебните програми в последните два класа на гимназията. Гимназиите ще могат да разработват авторски курсове по профилиращите предмети, а учениците ще имат по-широк избор. Те ще избират профилите си в X вместо в VII клас и ще учат на потоци. Това предвижда новата концепция за училищното образование, изготвена от просветното министерство.

Концепцията тепърва ще се обсъжда, а нов закон за училищното образование се очаква най-рано за учебната 2012-2013 г. МОМН вече лансира отделни идеи от нея пред медиите, но за пръв път представя предложение за организация на обучението в XI и XII клас. Целта е в тези две години учениците да се готвят преимуществено за университет по ограничен брой предмети или за придобиване на професия в професионалните гимназии, пише в."Сега".

40% от учебното време в XI и XII клас ще бъде заделено за изучаването на задължителен минимум от предмети във всички училища, независимо от вида им. Задължителни за всички ще са часовете по български език и литература, математика, чужд език, гражданско образование и спорт. Те ще се учат и в XI, и в XII клас, обясниха от МОМН. В момента чуждият език е задължителен само до X клас извън езиковите профили, а математика се учи задължително само до XI клас включително. Предмет "Гражданско образование" в момента не съществува, а тематиката е включена в обучението "Свят и личност" в XII клас. В задължителните предмети за XI клас обаче сега са включени история и философия, които по новата структура трябва да се вместят в програмата до X клас.

"Останалите 60% от учебното време в XI и XII клас ще бъдат заделени за профилирано обучение", обясни Евгения Костадинова, началник на дирекцията "Образователни програми и образователно съдържание" в МОМН. Училищата ще решават сами какви профили да предлагат - хуманитарен, природо-математически, чуждоезиков и др., като всеки профил ще включва по 3 предмета. Два ще са определени от МОМН, третият ще е по избор на училището. Така например профилираното обучение в природо-математически профил може да включва два задължителни предмета - физика и химия, а училището да реши да добави към тях и философия. "Целта е профилът да има ясно ядро и в същото време училищата да имат гъвкавост", обясни Костадинова.

Изцяло ново за образователната система е друго предложение за профилиращите предмети. Просветното министерство предвижда всеки профилиращ предмет да бъде разделен на две - на задължителни и допълнителни модули. Задължителните модули ще се преподават по учебни програми, определени от МОМН, а допълнителните - по авторски програми, разработени от училищата. Всички деца ще се обучават и в двата модула.

Така например по профил математика задължителните модули ще покриват задължителния минимум съдържание, а училището може да реши да предлага допълнителни модули по комбинаторика, математическа логика и др. Тези допълнителни модули ще се разработват от самите учители, като могат да се правят съвместно с университети, обясниха от просветното министерство. Ако училището разработи достатъчно допълнителни модули, изборът на ученика ще бъде възможен и в рамките на самия профил. Според просветното министерство няма проблем разработени с университети модули да се признават и във висшето образование със съответен брой кредити, което да води до освобождаване от изпит. Втората матура ще е задължително върху някой от профилиращите предмети, но ще включва само материал от задължителните модули.

Изборът на профил ще се прави в X клас, но вчера не се разбра дали към момента на кандидатстване в гимназиите ще има яснота какви профили ще предлагат в XI и XII клас училищата. В момента профилираното обучение е застопорено в VII клас и какво ще изучават децата в XI и XII клас се решава още с класирането им на приемния изпит. Изместването на избора в X клас ще доведе до организационни промени на паралелките. Детайли как ще става прегрупирането на учениците по интереси още няма. В момента училищата имат право да предлагат до 4 профилиращи предмета в XI и XII клас.

Новата система ще влезе в сила за единадесетокласниците през 2016-2017 г. Това ще са децата, които са влезли в VII клас в учебната 2012-2013 г.

Концепцията предвижда и други промени, някои от които вече дискутирани. МОМН предлага всички учители да се квалифицират задължително, натрупвайки определен брой кредити за даден период. Директорите пък ще минават на задължителна атестация на всеки 4 г. В нея ще участва нов училищен орган - обществен съвет, в който ще влизат родители, представител на общината и на бизнеса за професионалните гимназии. Със съвещателен глас в съвета ще участват и представители на училището, на учениците, на регионалния инспекторат. Предвижда се ограничението за 3 алтернативни учебника да отпадне. Ще отпаднат и количествените оценки във II и III клас, макар че част от учителите считат това за демотивиращо. До IV клас няма да се повтаря, а на слабите ученици трябва да се осигурява допълнителна помощ. Новости ще има и в първия гимназиален етап - VIII-X клас. Училищата ще имат правото да предлагат допълнителна подготовка по предмети като предприемачество, здравно образование, гражданско образование, като за тази разширена подготовка ще се заделят между 15 и 30% от учебното време. За да се избегне проблемът с липсата на учители по даден чужд език, по тези предмети ученици ще могат на теория да присъстват на часове в друго училище, ако има организационна възможност. За ученици над 16 години със социални проблеми ще се предлагат алтернативни форми като дистанционно и индивидуално обучение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...