Снимка: Corbis.com
Нова работодателска организация
На 22 май 2009 г. в София ще бъде учредена Българска индустриална камара (БИК), обяви в Стара Загора бизнесменът Христо Ковачки, който е председател на Инициативен комитет за създаване на новата работодателска организация. До момента около 1000 предприемачи са заявили желание да членуват в нея, съобщи Икономически портал на регион Стара Загора .
БИК си поставя за цел да помогне да развитието на българския бизнес, за да усети той по-леко последиците от финансовата криза. Ръководството на бъдещата структура ще предложи на правителството план с 19 мерки за подобряване на макроикономическата среда в страната. Те били насочени предимно към запазване на работните места в предприятията. БИК ще открие и свое представителство в Брюксел, за да осигури директна връзка между европейските институции и българския бизнес.
Инвестиции за близо 40 млн. евро в "Брикел"
Ковачки, който е собственик на "Брикел АД" - Гълъбово, обяви, че се подготвят проекти за модернизацията на дружеството, за да може да продължи да работи и след 2012 г. Те възлизат на стойност между 30 и 40 млн. евро и се водят преговори с банки за финансиране.
Кризта ще усетим в края на годината. Барел петрол ще стигне 100$
Христо Ковачки съобщи, че с около 40% е спаднало електропотреблението в България към момента, спрямо май 2008 г. В момента дневно се консумират едва около 3000 мегаватчаса електрическа енергия, а през нощта между 2000 и 2500 мегаватчаса. С над 40% са намалели и производствени обеми на предприятията в резултат на глобалната финансова криза. С 10 - 15% е паднала покупателната способност на населението у нас.
Според бизнесменът, кризата ще ни удари особено чувствително в края на годината. Безработицата щяла да надвиши 20%. Барел петрол ще стигне 100$ в края на 2009 г., прогнозира Христо Ковачки. Според него световната икономическа криза ще продължи още 10 години. Дъното ще бъде достигнато, когато в икономиките се появи завишена инфлация. От управлението на процеса зависи тя да не се превърне в хипер инфлация, но в момента в много европейски държави се печатат огромни количества банкноти. Кризата в Европейския съюз се дължи и на факта, че държавите спряха да развиват през последните години производствата и ги изнесоха в други държави. Така се превърнаха в масов вносител на стоки и станаха зависими.