Поредни предсрочни парламентарни избори изглеждат все по-вероятни след свалянето на правителството на Кирил Петков, а най-ранната реалистична дата за това се очертава 25 септември, сочат неофициалните коментари от основните парламентарни сили. Според заявките до момента шансовете за нов кабинет в рамките на това Народно събрание са по-скоро теоретични и партийните централи вече смятат сроковете за изчерпването на конституционната процедура и обсъждат неофициално подходящите дати за свикване на вот.
Изчисленията показват, че ако процедурата бъде измината в обичайното темпо - без прекалено бързане, но и без излишно забавяне, този парламент вероятно ще отиде в историята в края на юли. Така ще има със сигурност време да приеме законопроекти, сочени като приоритетни - актуализацията на бюджета с помощи заради икономическата криза и законопроекти, от които зависи получаването на средства по европейския план за възстановяване и устойчивост. Това се очертава и срокът, в който кабинетът "Петков" ще остане на власт, макар и в оставка, преди да бъде наследен от служебен.
По Конституция след вота на недоверие министър-председателят трябва да внесе оставката на правителството в Народното събрание. В Брюксел днес Кирил Петков заяви, че ще го направи в понеделник сутринта (27 юни). Според конституционалисти официален документ трябва да има, но не е необходимо оставката да се гласува, тъй като се приема, че с вота на недоверие Народното събрание практически отнема мандата за управление, който е дал на Министерския съвет при избирането му.
След това президентът е задължен да даде начало на нова конституционна процедура по излъчване на кабинет, която включва три опита в рамките на действащото Народно събрание. Първата стъпка е да свика консултации с парламентарните групи преди да връчи мандат за съставяне на ново правителство.