На 21 януари в България се проведе годишната среща на Изпълнителното бюро на Европейската асоциация по управление на персонала (ЕАPМ). Домакин на срещата беше Българската асоциация за управление и развитие на човешките ресурси - БАУРЧР.
За първи път пред международна публика беше представена Новата професионална карта на CIPD (Акредитиран институт за развитие на персонала, Великобритания), която е сред най-авторитетните световни модели за сертифициране на специалисти по управление на хора, съобщават от БАУРЧР. Новият модел показва стремежът на CIPD в две основни направления. От една страна - да се следват новите европейски изисквания за прозрачност и мобилност на знанията и уменията на специалистите. От друга - да се съобрази с нарастващото значение на УРЧР специалистите в организацията. Президенът на датската ЧР Асоциация Джаки Орм подчерта, че ролята на професията по УРЧР се е променила: фокусът вече не е само да се подпомагат линейните мениджъри в управлението на служителите, а да се осигури устойчивостта на организацията, необходима за постигането на настоящите и бъдещите й цели.
Представен беше и друг утвърден европейски сертификационен модел - този в Германия. Новата рамка на компетентностите по УРЧР интегрира външните фактори (политически, икономически, технологии, закони, екология) с вътрешните за организацията фактори (стратегия, структура, култура, персонал). Президентът на немската ЧР Асоциация проф. Геролд Фрик разясни и важността на поддържането на постоянен диалог и отчитане на мненията на бизнеса и университетите за "професионализирането" на ЧР специалистите, което е от особено значение за сертифицирането.
От страна на БАУРЧР също за първи път се представи новият проект за процес по сертифициране на специалисти по управление и развитие на човешките ресурси. Проектът е базиран на добри европейски практики и цели създаването на прозрачен модел, чрез който да се утвърдят високи стандарти за професията, съпоставими с европейската квалификационна рамка и гарантиращи качеството на сертифицираните професионалисти. Светла Стоева от БАУРЧР подчерта, че конкурентноспособността вече се измерва не само с пазарен дял и печалба, а и с хората, които работят във фирмата. Осъзнато предизвикателство пред професионалистите в сферата на човешките ресурси е да променят ролята си в компаниите и от администратори да се превърнат в стратегически партньори на бизнеса.
Сред особено важните въпроси, които бяха обсъдени в последвалата дискусия, бяха и значението на връзката между сертифицирането и изискванията на бизнеса, което да утвърди ролята на специалистите по УРЧР като стратегически партньори в организациите, които работят, както и дали е необходимо да се предлагат законови промени, които да налагат сертифицирането.