Комисар Вивиан Рединг се срещна с Ханс-Улрих Йоргес, главен редактор на германското списание „Щерн" и инициатор на Европейската харта за свободата на печата. Хартата бе подписана на 25 май от 48 европейски журналисти от 19 държави, за да се предпази печатът от правителствена намеса и да се осигури достъп на журналистите до източниците на информация. В хартата са формулирани основните ценности, които обществените органи следва да спазват при работата с журналистите. Тя бе представена от главния редактор на „Щерн" и предадена на комисар Вивиан Рединг.
„Хартата за свободата на печата, инициирана от общността на европейските журналисти, представлява важно потвърждение на основните стойности, като медиен плурализъм и свобода на изразяване на мнение и получаване на информация, които са в основата на демократичните традиции в Европа и са заложени в основните правни текстове", изтъкна комисарят по въпросите на информационното общество и медиите.
Хартата припомня, че обществените органи имат своята роля при гарантирането на действителна свобода на печата - те трябва да са готови да защитят свободата на изразяване на мнение и да способстват за нейното развитие" , допълни още Вивиан Рединг.
„Основната цел на хартата е, Европа да бъде обединена най-после и по отношение на журналистиката и на всички колеги да се предостави възможността в случай на нарушения на свободата на печата да се позовават на принципите й", уточни Йоргес.
В десетте члена на хартата се определят основните принципи, които правителствата трябва да спазват при работата с журналистите, например забраната на цензурата, свободния достъп до национални и чуждестранни медийни източници и свободата на събирането и разпространяването на информация. В хартата също така се набляга на защитата на журналистите от шпиониране и се призовава за ефективна съдебна система, която да защитава правата на журналистите (пълният текст на хартата се намира в приложението). Засега хартата е на разположение на осем езика (английски, френски, немски, датски, хърватски, руски, полски и румънски), също така и онлайн, където заинтересованите журналисти могат да я подпишат.