Демонстрираха системите за достъп на нотариусите до „Национален регистър на българските лични документи" на МВР и до Национална база данни „Население", която се поддържа от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Те бяха представени на семинар в морската столица, организиран от Регионалната нотариална колегия - Варна на Нотариалната камара, на който присъства зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков.
Техническата част на системата за достъп до „Национален регистър на българските лични документи" е завършена и предстои съгласуване на правилата за работа, което е почти пред финализиране, посочи Вучков, цитиран от Dariknews.bg.
Зам.-министърът уточни, че системата, от която ще се извличат данни, е една от 23-те информационни на МВР. Те са пазени дълги години и достъп на външни потребители почти не е осъществяван. От тях са се възползвали единствено сродни институции на МВР след двустранно споразумение.
За първи път се предоставя достъп на потребители като нотариусите до системата за българските документи за самоличност, каза още Вучков. Той допълни, че всичко се случва на базата на промяна в закона за нотариалната дейност относно предоставянето на достъп при определени условия до системата за лични данни и наредбата, приета в края на миналата година. Зам.-министърът заяви, че това е решение, в което се намира необходимият баланс. Чрез него системата ще е защитена и няма да се допускат възможности за манипулирането й и за злоупотреби с нея. Ще бъде обслужена и потребността, която е належаща с оглед на сигурността при имотните сделки.
Вучков отбеляза и съдействието на Нотариалната камара, която е един от първоизточниците на нововъведението. Ръководството е финансирало изцяло техническата част при подготвянето на системата.
Достъпът до системата на МВР става чрез потребителско име и парола на нотариуса. След влизане се появяват параметрите за проверка, които са гражданство, номер на документ и ЕГН/ЛНЧ. Могат да бъдат проверявани само български лични документи, които са със снимка. При справката се появяват датата и часът, когато е направена, както и информация за валидността на документа.
Зам.-министърът увери, че изображенията, които ще бъдат показвани, ще са с достатъчно добро качество. Това стана видно и от демонстрацията, в която участваха с личните си документи някои от присъстващите на семинара.
Системата предвижда възможност и за въвеждането на електронния подпис, който притежават нотариусите. Според специалистите, това ще допринесе за още по-голяма сигурност. Разгледан е вариантът и за включване на четци на документи. Чрез тях няма да се налага въвеждането на данни освен гражданството.
Връзката е през интернет, но тя е високоскоростна и защитена. Резултатът пристига за секунди. Данните за всяка справка ще бъдат съхранявани. Има възможност и за разпечатването им.
Относно удължения срок с 6 месеца на личните карти и шофьорските книжки, които изтичат до края на тази година, Вучков уточни, че системата ще отчита това. Информацията ще присъства до средата на следващата година и след това ще отпадне.
Зам.-министърът засегна темата и за въвеждането на ID карти за всички български граждани, които комуникират с институциите по електронен път. Той уточни, че това е един от международните ангажименти на страната на европейско ниво. Вучков предвижда проблемът да бъде поставен на дневен ред до 2-3 години, защото на сегашния етап на подмяна на личните документи не е било възможно да бъде решен.