Представяме в Китай проекта за индустриална зона край София

08.09.2010 | 11:19
по статията работи:
Индустриалната зона ще бъде изградена на терена на бившето военно летище край Божурище
Представяме в Китай проекта за индустриална зона край София

Заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов ще представи пред китайския бизнес проект за изграждане на индустриална зона в нашата страна. Той е на посещение в Китай от 8 до 14 септември.

Индустриалната зона ще бъде изградена на терена на бившето военно летище край Божурище. Очаква се тя да бъде използвана главно от китайски компании. Теренът от 500 дка за нея вече е предоставен на МИЕТ, а партньор от българска страна ще бъде "Национална компания индустриални зони" ЕАД.

Идеята за изграждане на индустриална зона край Божурище беше лансирана от министър Трайков при посещението му в Китай през юни 2010 г. Вицегубернаторът на провинция Джъдзян Гон Джън вече изрази принципния интерес на китайската страна към зоната.

По време на визитата си в Китай зам.-министър Ангелов ще участва  в "Бизнес седмицата в Джъдзян" в гр. Ханджоу и ще разговаря с губернатора на провинция Джъдзян Лу Дзушан. Очаква се той да се срещне и с вицегубернатора на провинцията г-н Гон Джън и с директора на Департамента по търговия на Джъдзян Дзин Йонхуей, става ясно от информацията на МИЕТ.

Ангелов ще участва в Китай и в Световен инвестиционен форум на Обединените нации за търговия и развитие (УНКТАД). Основна цел на УНКТАД е да съдейства за разширяване на търговията и развитие на инвестициите.  По време на форума зам.-министърът ще дискутира с представители на правителството и на бизнеса инвестиционната политика на кабинета и стимулите за привличане на чужди инвестиции.

В рамките на посещението си в Китай зам.-министър Ангелов ще разговаря и с представители на Комисията по търговия на Шанхай, Федерацията на индустриалците в Шанхай, както и с китайски компании, които имат интерес да развиват дейност в България.

Стокообменът между България и Китай е на стойност 793 млн. долара (2009 г)
с отрицателно салдо за нашата страна - внос за 628.8 млн. долара и износ за 164.6 млн. долара. България изнася за Китай метали, минерални продукти и продукти на химическата промишленост. Структурата на вноса е разнообразна- внасят се основно телефонни апарати, машини и апарати за кондициониране на въздуха, столове, играчки, арматурни артикули, мебели, електрически бойлери, хладилници, фризери, части и принадлежности за превозни средства, осветителни тела   и др.

По данни на БНБ общият обем на китайските инвестиции в България към края на 2009 г. е 10,5 млн. евро.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....