Не по-късно от края на октомври България трябва да представи всички оценки за съответствие по оперативните програми пред Европейската комисия. Това каза Красимир Костов - зам.-министър на външните работи по европейските въпроси, цитиран от Агенция "Фокус". В Министерски съвет се проведе 172-то заседание на Съвета по европейски въпроси, който вече се председателства от Костов.
По думите му, обаче, освен проблемите с информационната система за управление и наблюдението на евросредствата (ИСУН), има и други проблеми, по които трябва да се работи, но не уточни какви точно. "Много активно се работи по отразяването на всички препоръки във върнатите оценки за съответните по четири от оперативните ни програми", каза Лазар Тодоров от финансовото министерство.
България подкрепя предложението националното съфинансиране по програмите за борба с безработицата за 2009-2010 година да бъде отложено, заяви Костов, предаде БГНЕС.
Ние ще подкрепим и промени в Европейския фонд за регионално развитие в частта за социално включване, според които се предлагат мерки за строеж на жилища на ромите, каза Костов. Досега по програмата за социално включване се предвиждаше да бъде само реновиране на сгради в градовете.
Членовете на Съвета за европейски въпроси одобриха две рамкови позиции на предложения на ЕК за справяне с икономическата криза. Предвижда се опростяване на правилата за изпълнение на дейностите по Структурния и по Кохезионния фонд на ЕС, насочени към намаляване на административната тежест.
На днешното заседание на съвета е одобрена позицията на страната ни за срещата на Съвета на министрите по земеделие и рибарство на 7 септември в Брюксел. Позицията на България включва установяване на обща организация на пазарите за птиче месо и насърчаване на конкурентоспособността за хранително-вкусовата промишленост.
Всички държави-членки на ЕС имат проблем с падащите изкупни цени на суровото мляко и влошеното икономическо състояние на млекопроизводителите, каза Костов. България подкрепя антикризисните мерки за стабилизиране на пазара на мляко чрез изкупуване и съхранение на сухо мляко и масло и изплащане на възстановяване при износ на млечни продукти на международния пазар.
Помощта по програма "де минимис" да се увеличи от 7500 на 15 хил. евро, да има наблюдение по веригата производител-преработвател-търговец на мляко са част от предложенията, одобрени по време на днешното заседание на Съвета за европейски въпроси. Българското предложение, което ще бъде представено пред европейските ни партньори е да бъдат подпомогнати фермерите, които са изпълнили всички изисквания за производство на краве мляко.
Европейският социален фонд също се реформира, заяви Стоимен Велев от МВнР в отговор на въпрос относно преговорите с Европейския социален фонд за отпускане на помощ, която да бъде използвана за преквалификация на съкратените работници от "Кремиковци". Конкретиката се обсъждаше от МИЕ при предишното правителство. Не можем да ви предоставим точни данни, тъй като има развитие по отношение на Кремиковци и на фонда, допълни Велев.
Уеднаквен е прагът на големите проекти по регламент 1083. Досега прагът от 50 млн. евро беше за транспортни проекти, а 25 млн. евро - за проекти по околна среда. Сега проектите по "Околна среда" на стойност над 25 млн. евро се смятаха за големи и можеха да получат консултантска помощ по евроинициативата Jaspers, която откри офис и в София. По този начин се отрича предложението на бившия министър на еврофондовете Меглена Плугчиева, която при откриването на офиса на Jaspers в България обяви, че ще предложи на ЕК долният праг за екологичните проекти да падне на 20 млн. евро, за да могат повече инициативи да получат експертна консултация.