През 2001 г. започва "източване" на "Софийска вода", твърди експерт

19.02.2009 | 18:03
по статията работи: Лили Бончева
Ганчо Христов представи позицията на оглавяваните от него организации пред Комисията за борба с корупцията на Народното събрание
През 2001 г. започва "източване" на "Софийска вода", твърди експерт

От първите месеци на влизането си в качеството си на концесионер "Софийска вода" АД прави голямото си финансово източване, заяви пред Комисията за борба с корупцията на Народното събрание днес Ганчо Хитров, председател на Националния комитет за подобряване на водоснабдяването на България и на Организационния комитет за прекратяване концесията на ВиК системата на София.

Днес той беше изслушан от Комисията, която гласува проекто-решение за бизнес-плановете и цените на "Софийска вода" и съгласуването на второто допълнително споразумение за концесионния договор между компанията и Столична община, предаде БГНЕС.

В писмо от 22 януари т.г. от името на двата комитета, чийто председател е Ганчо Хитров, адресирано до президента, председателя на Народното събрание, премиера и други институции, се казва: "На 1 февруари 2001 г. в платежно нареждане на "Софийска вода" АД са преведени чрез СИТИ Банк на "Интернешънъл уотър" в Амстердам 4,138 500 млн.евро плюс комисионна от 322,82 евро. Превод е направен и за "Юнайтед Ютилитис" - Лондон в размер на 4,368 878 млн. евро". Двете фирми току-що са спечелили конкурса на Столична община, подписан през декември 2000 г., за концесия на ВиК-системата на София. До момента няма отговор от "Софийска вода" за какво са използвани тези средства, твърди Ганчо Хитров.

В писмото пише още, че на 15 декември 2000 г. "Софийска вода" подписва договор за заем с Европейската банка за възстановяване и развитие за 60, 630 млн. лв. за срок от 15 години, от които след 8 години е ползвала едва 10 млн.лв. В писмото се задава въпроса защо това е така, след като операторът "Софийска вода" винаги е твърдял, че липсват средства за инвестиционната програма. И още - случайно ли е съвпадението на сумата от 10 млн.лв. с преводната сума за "Интернешънъл уотър" не същата дата - 1 февруари 2001 г.

От двата комитета питат още защо непогасената част от въпросния заем, който към 14 април 2008 г. възлиза на 50,717 млн.лв., се предлага за рефинансиране при реализиране на инвестиционната програма за периода 2009-2013 г. Отговор чака и въпросът "Какво е било движението на тези пари, къде и за какво са използвани?".

Според Ганчо Хитров, има твърдения, че от конкурсната комисия, оглавявана от тогавашния секретар на общината Асен Дюлгеров, е изтекла информация към английската фирма, препоръчана от тогавашния премиер на Великобритания, която е коригирала своите конкурсни показатели до ниски нива /25 до 30 процента от основните параметри за цена на водата и инвестиции за въвеждане на системата в техническа изправност/.

Месеци преди приключване избора на концесионера, Ганчо Хитров е имал среща с тогавашния премиер на България Иван Костов. На нея той е информирал подробно премиера за проблемите, които София и нейните граждани ще имат при концесиониране на ВиК-системата. Няколко години по-късно става ясно, че Костов е взел под внимание аргументите му и върху писмото на премиера Тони Блеър, препратено до него от посланика на Великобритания в София, е поставил кратката резолюция: "Стефан Софиянски, Антоан Николов - за решаване по компетентност".

Днес Комисията за борба с корупцията към Народното събрание не оспори фактите и твърденията на председателя на Комитета за прекратяване на концесията на "Софийска вода". Комитетът е подготвил писмо със същите факти и до председателя на Европейската комисия Жозе Барозу.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...