През 2011 г. 41% от населението на Европейския съюз е живяло в апартаменти, 34,7% в самостоятелни къщи, а 23,6% - в полу-самостоятелни къщи. Това сочат последните данни на Евростат по отношение на жилищните условия в ЕС.
Повече от една четвърт от населението (27,4%) е живяло в собствени домове, изплащани с ипотеки или други заеми, а 43,2% обитават напълно придобити жилища. Като цяло в собствени жилища през 2011 г. живеят повече от половината европейци, като най-много са в Румъния – 96,6%, а най-малко в Германия (53,3%).
Един от основните елементи, отчитащ качеството на условията на живот, е наличието на достатъчно място за живеене. България е една от страните с най-високи нива на пренаселване в жилищата – 47,4% при средна за ЕС 17,3%. Този проблем е по-отчетлив единствено в Румъния – 54,2%. С най-много свободно място в жилищата си пък разполагат жителите на Холандия, където пренаселването е едва 1,7% и Белгия – 2,2%.
България е и една от страните, в които липсата на основни санитарни съоръжения (баня, душ или вътрешна тоалетна), е най-отчетлива. Подобни проблеми имат и в Естония, Латвия, Литва и Румъния. По този показател най-добре се представят Испания и Холандия, където няма регистрирани граждани без основните санитарни съоръжения.
Основните проблеми в жилищните райони пък са шумът, от който страдат 19,7% от населението на ЕС, замърсяването – 15,1% и престъпността – 14,1%. Страната ни е на първо място по отношение на престъпността, като 27,2% от населението ни намира това за проблем.