Акционерните дружества в света са изплатили средства под формата на дивиденти на стойност 6,9 трилиона долара, според анализа Henderson Global Dividend Index. През миналата година те са възлизали на 1,15 трлн. долара, спадайки от 1,17 трлн. долара година по-рано. Добрата доходност, която акционерите получават, е сред важните фактори за развитието на една компания и високата доходност може да спомогне за справянето с волатилните ѝ проблеми, смятат анализатори.
„Печалбата от дивиденти беше важен елемент за доходността на акционерите през миналата година, тъй като именно това успя да ги компенсира за обезценяването на акциите с 1,13 трлн. долара“, посочват анализаторите в доклада.
Очаква се през настоящата година дивидентите в глобален мащаб отново да отбележат растеж и да се върнат на нивата си от 2014 г., сочи докладът. Така, ако това се осъществи, изплатените дивиденти ще нараснат с 10 млрд. долара.
През 2015 г. най-големи дивиденти са изплатени от са Royal Dutch Shell, Exxon Mobil, General Electric, China Construction Bank, Kraft Foods Group, Apple, HSBC Holdings, Microsoft, AT&T и Verizon Communications, като общата сума на изплатените от тях дивиденти е 109,2 милиарда долара. „Скорошната волатилност на фондовите пазари поставя акцент върху стойността на дивидентите като източник на възвращаемост“, посочва Алекс Крук, ръководител в Henderson Global Investors.
Ситуацията в отделните региони на света е много различна, показва анализът. Докато в Европа размерът на изплатените дивиденти е спаднал с 12,2% (до 204,5 млрд. долара), в САЩ те достигат пикова стойност – 440,4 млрд. долара (или ръст от 12,1% на годишна основа).