Паричната политика на Европейската централна банка, насочена към изкупуване на активи посредством програмата за количествени улеснения, оказва въздействие върху икономиките от Централна и Източна Европа, показва изследване на Raiffeisen Bank. Според анализаторите Полша, Чехия, Унгария и Румъния ще запазят рекордно ниските си лихви, а Унгария тепърва ще ги свали.
Изследването показва, че икономическият растеж ще достигне добри стойности през идната година, докато в страните от Източна Европа той ще е нисък или икономиките ще изпаднат в стагнация, въпреки че икономиките на Румъния, Полша и Словакия се очаква да се представят добре, нараствайки със съответно 4%, 3,6% и 3,5%. От Raiffeisen Bank са на мнение, че през 2016 г. Русия и Украйна ще успеят да излязат от рецесиите, в които се намират, като руската икономика ще продължи да бъде силно зависима от евтиния петрол.
Според анализаторите политическата ситуация в България ще се запази стабилна въпреки турбулентността в някои от съседните държави и спрялата съдебна реформа. „Възползвайки се от по-добрите икономически условия като слабо евро, ниски цени на петрола и по-евтините пари, въпреки несигурната външна среда, БВП на страната расте над очакванията (прогнозирани 2,7% за 2015 г.) в среда с отрицателна до много ниска инфлация“, коментира Емил Калчев, макроикономически анализатор в Raiffeisen Bank.
Двигатели на растежа са износа и покачването на вътрешното потребление в страната, както и ниските лихви. Въпреки това поредица ефекти ще доведат до по-нисък ръст на БВП на България през 2016 г. спрямо тази година. Сред тях са намаляването на програмата за количествени улеснения и умереното покачване на цената на суровия петрол на международните пазари, като двата фактора ще доведат до ръст на брутния вътрешен продукт от 2,1%.
През тази година банковият сектор в България е успял да преодолее трудностите, свързани с фалита на Корпоративна търговска банка и с продължаващата финансова криза в южната ни съседка Гърция, смятат от банката. Въпреки това се очакват предизвикателства пред финансовите институции в страната и през следващата година. Като най-значимо препятствие от банката посочват стрес тестовете, които ще се проведат през 2016 г.