През кризисната 2020 година сме теглили повече заеми. В сравнение с предходната година българите са взели с 12% повече ипотечни и с 5% повече потребителски кредити.
Декември се оказва рекорден за кредитирането в България, като това обаче се дължи на кредитите, които хората теглят за недвижими имоти. По отношение на потребителските кредити - увеличение има, но то е по-малко спрямо предни години.
При потребителските кредити парите най-честно са предназначени за ремонти на дома, покупка на ново обзавеждане, подобряване на условията на живот. И почти никога за луксозни стоки.
Кризата, предизвикана от COVID-19, повлия и на бюджета за подаръци. За някои те останаха символични.
Според анализатори, през 2020-та хората са разчитали на кредити само за наистина важни и необходими неща, съобщава БНТ.
Тихомир Тошев, кредитен консултант каза: "Ако гледаме детайлно, ще видим, че хората, заети в сектор туризъм, ресторанторство, туризъм, хотели, те намалиха и почти спряха търсенето на кредити. Пазарът се движи от онези сектори, които не бяха засегнати от кризата - IT сектора, фармация, енергетика и други".
Интерсни тенденции се наблюдават и в размерите на кредите, които теглим.
"При потребителските кредити средния размер се запазва, той продължава да е около 10 хиляди лева, докато при ипотечни кредити той нараства и средно за страната теглим около 110 хиляди лева ипотечни кредити", допълни Тихомир Тошев.
И макар за повечето хората бюджетът за подаръци тази година да е свит, луксозните стоки продължават да имат своите почитатели.
А за други - подаръците няма как да се измерят с пари.
Данните на БНБ за първите 11 месеца на годината потвърждават ръста на банковите кредити.
За края на ноември 2020 година спрямо същия месец на 2019 г. те се увеличават с 6.9%. Жилищните кредите нарастват с близо 12%, а потребителските - с над 5 на сто.
Растат и депозитите в банките, но с по-ниски темпове: тези на домакинства се увеличават с 0,8 процента.
Данните показват, че в годината на Ковид криза се увеличават милионерите в страната - за третото тримесечие спестяванията над 1 милион се увеличават с над 10% спрямо същия период на миналата година.
За разлика от малките спестявания, които се стопяват заради безпаричие и безработица: депозитите под 5000 лева намаляват - и като пари, и като брой.