През 2030 г. България ще покрива 1/5 от необходимите допълнителни количества газ за ЕС

27.02.2008 | 16:09
по статията работи: Апостол Апостолов
Петър Димитров: "Страната ни в скоро време ще се покрие с въртящи се перки". С изграждането на Българския енергиен холдинг няма да се засили монополното положение на дружествата, участващи в него
През 2030 г. България ще покрива 1/5 от необходимите допълнителни количества газ за ЕС


През 2030 година България ще покрива 1/5 от необходимите допълнителни количества газ за ЕС. Всички приказки, че Европа не се нуждае от тази газ и че с изграждането на "Набуко" и "Южен поток" ще бъдат решени проблемите на Стария континент, са несериозни. Това заяви днес министърът на икономиката и енергетиката при откриването на конференция за енергийните потоци в регионален и европейски аспект. Потреблението на газ през 2005 година в Европа е било 20 милиарда куб. метра годишно. Очаква се през 2030 година то да достигне 742 милиарда куб. м годишно, което е увеличение от 286 мил. куб. метра годишно.

Министърът коментира политиката на ЕС по отношение на развитието на слънчевата енергия. Според него нещата в отделните страни трябва да се разглеждат индивидуално. Нашата страна има други резерви и преди да се насочим към развитието на соларната енергия, трябва да концентрираме усилията си върху тях.

Димитров заяви още, че за страната ни е много важно енергийната стабилност да се трансформира в политическа. "Ако живеем в условия на дискотека, няма как да искаме стабилност в държавата", категоричен е енергийният министър. Той допълни, че от правилното развитие на ключови проекти, като строителството на АЕЦ "Белене" например, зависи и социалният живот на България.

Верен на стила си, Петър Димитров перифразира максимата на Васил Левски "Времето е в нас и ние сме във времето", като заяви, че "Енергията е живот и животът е енергия".

Министърът отчете, че страната ни в момента е обект на огромен инвестиционен интерес в сферата на възобновяемите енергийни източници. Димитров прогнозира, че страната ни в скоро време ще се „покрие с въртящи се перки", визирайки проектите за изграждане на ветроенергийни паркове. Въпреки интереса обаче, целият капацитет на българския вятър е равен на мощността на 5 и 6 блок на АЕЦ „Козлодуй”, отбеляза той. По-важно е да отделим ресурси за възраждането на ядрената енергетика и за изграждането на атомната централа в Белене, отколкото да покрием страната с вятърни генератори и соларни инсталации, сподели Димитров.

Министърът отхвърли теза, според която България е най-зависимата в енергийно отношение страна в ЕС. Процентът на зависимост е 47.7%, което е под средното ниво за ЕС. Енергийната зависимост на Общността е 51% и се очаква следващите 20 години тя да нарасне до 65%, посочи още министърът.

На срещата министърът припомни, че проектът за изграждане на допълнителна енергийна мощност от 600-800 мегавата в басейна на ТЕЦ „Марица Изток” е в напреднала фаза. На дневен ред обаче излиза въпросът доколко е икономически изгоден за страната този проект, след като според изискванията на ЕС, след 2012 година ще трябва да плащаме за парниковите газове.

Страната ни активизира още няколко енергийни проекта, акцентира министърът. Първият от тях е проект „Горна Арда”, предвиждащ изграждането на мощност от 170 мегавата. Другият проект е свързан с изграждане на мощности на язовир „Тунджа”.

Според министъра едни от основните резерви на България са свързани с два позатихнали в последно време проекта по река Дунав. Предвижда се междуикопол и Турну Мъгуреле да бъдат изградени 2 мощности по 402 мегавата. Другият проект в региона ще бъде разработен между Силистра и Калараш, където ще бъдат изградени 2 мощности по 285 мегавата.

Много важно предизвикателство за страната ни е присъединяването към Енергийната общност, изтъкна Димитров и припомни, че договорът за това е подписан на 25 октомври 2005 година и е в сила от 1 юли 2006 година. По думите на министъра България се намира на изключително важна позиция в региона, тъй като сме на късия път до Европа от големите енергийни ресурси, идващи от Русия, Каспийския регион, Иран и пр. „Ще бъде огромна глупост, ако политиците ни сложат спирачки за развитието тези проекти”, смята Димитров.

В заключение Петър Димитров отдели внимание и на изграждането на Българския енергиен холдинг. С него държавата няма намерение да засилва монополните позиции на отделните дружества в холдинга, подчерта още Димитров. Той припомни, че общият капитал на новия холдинг ще бъде четири милиарда лева и че той ще произвежда мощности в размер на 6 гигавата.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...