Ноември ще се запомни като най-слабия месец в модерната история на българската енергетика. Отчитаме рекорден внос на ток на стойност около 230 млн. лв. Това огласи експертът по устойчиво развитие на бизнеса Боян Рашев във фейсбук профила си.
Данните показват, че сме били нетен вносител в почти 95% от времето. Износ е имало само в редките моменти на слънчево и топло време, когато и цените са били относително ниски.
Средната цена на тока ("Ден напред") e била 168 евро за мегаватчас, а таванът на цените за промишлените потребители е 180 лв. за мегаватчас. Накрая бизнесът плаща почти двойно по-малко от пазарните цени, а разликата се покрива от държавата през фонд "Сигурност на електроенергийната система".
"Тази схема сработваше, когато фондът се пълнеше от огромния нетен износ на централите ни от средата на 2021-ва до средата на 2023 г. През 2024 г. очевидно вече внасяме, а още с началото на зимата вносът придобива застрашителен размер", пише Рашев.
Експертът пита колко дълго ще издържи държавата да субсидира тока при такъв голям нетен внос като през ноември. Както и колко дълго ще издържи индустрията, ако изведнъж се окаже, че повече няма пари за подобни компенсации.