През нощта почистиха Паметника на съветската армия

21.06.2011 | 09:47
по статията работи:
Изрисуваният паметник предизвика разнопосочни реакции у хората
През нощта почистиха Паметника на съветската армия

Изрисуваната с герои от комикси скулптурна композиция от западната страна на Паметника на съветската армия в София е почистена.

Въпреки съобщението на общината, че акцията ще започне в 8:30 сутринта, днес в 6 часа барелефът беше почти изцяло почистен и работниците вече сваляха скелето. Според Българската национална телевизия почистването е започнало около полунощ и е продължило няколко часа.

Паметникът е почистен по инициатива на форум "България - Русия".

Около паметника вчера имаше десетки хора, които се снимаха за спомен пред композицията.

Част от барелефите на паметника на Съветската армия в Княжеската градина бяха оцветени под мотото "В крак с времето" в нощта на петък срещу събота. Войниците от Съветската армия бяха обрисувани като герои от американските комикси.

Вчера стана ясно, че е образувано досъдебно производство срещу неизвестния художник, пребоядисал паметника на съветската армия. Производството се води за хулиганство.

Изрисуваният паметник предизвика разнопосочни реакции у хората.

Министърът на културата Вежди Рашидов осъди оцветяването и заяви: "Никъде по света това не е позволено. Не можеш да посягаш на каквото и да е. А друг е дебатът той дали е необходим или не е необходим, друг е дебатът дали има художествени качества, но в момента има един вандализъм. Това е част от историята. Ако някое поколение си мисли, че ще го изтрие с гумичка, това не е необходимо. Германия не махна руския танк от центъра на Берлин, Австрия не махна, ние сме единствени, които като някаква разрушителна сила, не се прави така. Не може всеки, който се събужда сутринта, да окепази държавата", посочи Рашидов.

Заместник-кметът по направление „Култура, образование, спорт и превенция на зависимости" в Столична община Христо Ангеличин обаче е на друго мнение. Той определи в интервю за Дарик радио художествената акция като талантлива креативност. „Категорично ми харесва изрисуваната част от паметника. Кара ни да се замислим, провокира, кара хората да го видят", каза още Ангеличин и добави:

„Този паметник продължава да разделя българското общество и във всеки един момент, когато забравим, че водим този спор, някой се намира да ни напомни. За мен това не е престъпление, това е креативност и е много артистично. Това не са драскачи, това са хора, които са направили един много внимателен проект, много внимателно са огледали какво ще боядисват и са го направили много забавно. По този начин отново са поставили акцента да го има или да го няма това грозилище. Поставят въпроса за това не е ли променена историята на България и какво всъщност ни казва този паметник днес - 2011-а година".

От младежкото СДС (МСДС) заявиха в декларация: "Преди няколко дни един неизвестен художник предложи по-добър вариант: паметникът да остане там, където е, но да се промени неговото послание. Ние от МСДС заставаме зад тази идея. Нека той да спре да бъде обект на идеологическо използване и да се превърне в част от съвременна София, запазвайки своето историческо значение", се казва в декларацията. МСДС предлагат на Столична община да влезе в крак с времето и да превърне болшевишкия паметник в съвременно произведение на изкуството. "Очакваме кметът на София все пак да предложи своята визия за развитие на София, част от която е паметникът на Съветската армия", заявиха младежите от СДС, цитирани от БГНЕС.

Паметникът на съветската армия в София се намира в идеалния център на града, на булевард „Цар Освободител", между Орлов мост и Софийския университет, в началото на Княжеската градина. Издигнат е в периода 1953-1956 г., като ръководители на творческия колектив са скулпторът Иван Фунев и архитект Данчо Митов. Започва с две скулптурни композиции откъм булеварда и преминава през гранитен плочник, ограден с метални отливки на големи дъбови венци. Постаментът е обграден с бронзови барелефи от трите страни. Скулптурната група включва ликуващ съветски войник с вдигнат автомат, от двете страни на когото са застанали жена и мъж - съответно селянка и работник от България.

През 1993 г. Столичният общински съвет, доминиран от групата на СДС, взема решение за премахването на паметника. Въпреки това, опитите за реализиране на решението търпят неуспех, припомня Dariknews.bg.

Левите сили в София традиционно празнуват годишнината от 9 септември 1944 г.на паметника. Също така, русофилски дружества отбелязват там годишнините от 9 май 1945 г.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...