Съвместни проверки с полицаи от областните дирекции на МВР са акцентът в контролната дейност на регионалните инспекции по околната среда и водите /РИОСВ/ през изминалия месец. Проверени са леярни и търговски дружества, изкупуващи черни и цветни метали, както и площадки за дейности и центрове за разкомплектоване на излезли от употреба моторни превозни средства на територията на цялата страна. Целта на съвместните проверки е да се установи състоянието на търговията с такива отпадъци и да се противодейства на изкупуването на крадени проводници, железопътна инфраструктура, стари автомобили и пр.
В резултат на тези проверки РИОСВ са съставили 78 акта, като най-голям е броят на актовете на територията на РИОСВ София - 15, Велико Търново - 12, Шумен 10. Сред най-честите установени нарушения са липса на необходимите документи за извършване на дейността, липса на регистри и документи за постъпилите в пунктовете отпадъци. Издадените наказателни постановления са на обща стойност 22 800 лв. - например от РИОСВ-Бургас на "Топазмел" и "Металс" по 3 500 лв., от РИОСВ-Варна на "Тоема" ООД в размер на 3 000 лв., от РИОСВ-Монтана на "Поултрипродъктс" ЕАД на стойност 2 000 лв. и т.н. От РИОСВ-Смолян е издадена заповед на физическо лице за спиране на производствената дейност по разкомплектоване на излезли от употреба моторни превозни средства, от РИОСВ-Перник са запечатани два обекта за дейности с черни и цветни метали - в Дупница и Кюстендил, заради липса на необходимите разрешителни за работа, а от органите на МВР са образувани и досъдебни производства на лица, които незаконно са осъществявали търговия с метали.
В рамките на цялостната си контролна дейност за спазване на екологичното законодателство само през юни експертите на 16-те регионални инспекции по околната среда и водите са извършили проверки на общо 2374 обекта и са дали 1172 предписания за отстраняване на констатирани нарушения. Съставени са 205 акта и са издадени 100 наказателни постановления на обща стойност 161 460 лв. Наложени са 26 санкции за констатирано увреждане или замърсяване на околната среда над допустимите норми и за неспазване на емисионни норми и ограничения. Постъпилите суми по наложените санкции, включително за предходни месеци, са общо 110 156 лв.
Най-голямата еднократна санкция, наложена от министъра на околната среда и водите през изминалия месец, е в размер на 92 789 лв. на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД за допуснато замърсяване на 120 квадратни метра земна повърхност и почви при криминален пробив на продуктопровод за дизелово гориво.