Американският президент Джо Байдън заяви, че киберсигурността е ключово предизвикателство за националната сигурност на Съединените щати. Това стана преди среща в Белия дом с лидери от технологичната индустрия.
Държавният глава спомена и 100-дневна инициатива за подобряване киберсигурността в електроразпределителния сектор. Работи се и за включване в програмата и на газоснабдителната система, добави Байдън.
Президентът на САЩ подчерта, че технологиите, от които страната зависи, са обект на киберпрестъпници, като в същото време половин милион работни места в сферата на киберсигурността остават незаети.Преди срещата президентът посочи, че случващото се е предизвикателство и в същото време възможност и подчерта, че темата е приоритет за администрацията му още от самото начало.
Байдън увери, че е говорил със страните от Г-7 за търсене на отговорност от държави, които са убежища за киберпрестъпнци и добави, че очаква от руския президент Владимир Путин действия, защото по думите му Русия знае къде са и кои са киберпрестъпниците на тяхна територия.
На срещата присъстваха ръководители на някои от най-големите американски технологични компании. В Белия дом Байдън разговаря както с представители на гиганти като "Гугъл", "Амазон", "Епъл", Ай Би Ем и "Майкрософт", така и с такива на финансовия и други сектори. Това става на фона на поредица от случаи на пробив на киберсигурността през изминалата година.
"Майкрософт" бе една от около 100-те компании и девет правителствени агенции, станали обект на атаката, позната като "СоларУиндс", разкрита миналата година. По-рано тази година шпионска атака по имейл сървъра на "Майкрософт" засегна стотици хиляди организации по целия свят.
Освен чрез заемането на работни места в сферата на киберсигурноста решение се търси и в процеса по производство. За администрацията на Байдън има нужда от поставяне на защита на сигурността при производство на технологиите, защото в противен случай се стига до оскъпяване за потребителя и малкия бизнес.
В този момент хакерските атаки с искане на подкуп са в центъра на вниманието с оглед на случаи, които неотдавна доведоха до спиране на доставките на гориво и месо.
Преди месец двупартийна група от сенатори предложи закон, който би накарал федерални правителствени агенции и компании, поддържащи ключовата инфраструктура, да информират властите в срок от 24 часа след потвърждаване на инцидент с киберсигурността.