Президентът подписа два закона и остро ги разкритикува

06.01.2004 | 21:05
по статията работи: econ.bg
Първанов е възмутен, че от данъци се освобождават собственици на реституирана едра градска собственост

 

Държавният глава Георги Първанов издаде указ за обнародване в Държавен вестник на два закона - за местните данъци и за акцизите. Той използва случая остро да оспори някои от текстовете в тях.

При обсъждането на Закона за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси някои народни представители и медии поставиха редица уместни въпроси, свързани с измененията на чл. 24 от закона. С включването на нова алинея 5 в чл. 24 мнозинството прие, че срокът от 5 години, през който собствениците на реституирани имоти, които не са в състояние да бъдат използвани, не заплащат местен данък, започва да тече от 1 януари 1999 г. за имоти, възстановени преди тази дата. За имоти, възстановени след това, гратисният срок тече от месеца, следващ датата на възстановяване. Така на практика се даде ново тълкуване на приетия през 1998 г. гратисен период, според който 5-годишният период, в който не се плащат данъци, можеше да се отчита от датата, в която поправката влезе в сила, посочва Георги Първанов и допълва, че в такъв случай тази привилегия би била вече изчерпана.

За съжаление вносителите на закона не дадоха задоволителен отговор на уместния обществен интерес и парламентът прие значително данъчно облекчение за собствениците на реституирани имоти. Без да визира конкретно премиера, който е сред облагодетелстваните от тази данъчна преференция, Първанов пита по каква логика се освобождават от данъци собствениците на реституирана едра градска собственост или индустриални имоти. Прегледът на данъчното ни законодателство показва философия, неведнъж заявявана и от сегашното правителство, на разширяване на данъчната основа. Всички сме свидетели на дългите спорове и тежките условия, при които се предоставят данъчни облекчения на малки и средни предприятия в изостанали райони или на големи чуждестранни инвеститори. Ако използваме аргументите на правителството и в този случай, не следва да се прави изключение за реституираната собственост, мотивира се държавният глава. Вносителите на закона следваше да огласят най-малкото колко са имотите и техните собственици и какъв е размерът на пропуснатите данъчни приходи, препоръчва държавният глава. Данъкоплатците имат право да знаят кои и с какви аргументи са освободени от заплащане на данъци.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.09   622 г. – Мохамед и негови последователи се преселват от Мека в Медина, което е начало на арабското летоброене. 1378 г. – С избирането за Климент VII за...