Преките чуждестранни инвестиции в Румъния са били едва 3.1 милиарда евро в периода януари - септември според официалните данни на статистката. За сравнение, в Полша те са били 8.3 милиарда евро.
Опозицията смята, че Румъния трябва да последва примера на съседите си и да направи събираемостта на данъците по-ефективна. Румъния събира едва 20 процента от дължимия корпоративен данък, докато България събира около 50 процента и около 90 процента от ДДС.
Европейската комисия увеличи преди десетина дни с един процентен пункт прогнозата си за икономическия растеж на Румъния за тази година. Според прогнозата на ЕК румънската икономика ще нарасне с 5.2 процента през 2016 г., но растежът ще се забави през следващите две години, съответно до 3.9 процента през 2017 г. и 3.6 процента през 2018 г.
Есенните прогнози на ЕК са ревизирани в положителна посока спрямо тези от пролетта, когато комисията очакваше растеж от 4.2 процента на румънската икономика през 2016 г. и от 3.7 процента през 2017 г.
"Реалният растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) е един от най-големите в ЕС и се очаква да остане солиден през следващите години, подкрепен от данъчното облекчаване и увеличението на заплатите", се посочва в доклад на ЕК.
"Инфлацията се очаква да нарасне, щом ефектите от предишните намалявания на данъците изчезнат. Бюджетният дефицит се очаква да нарасне значително заради намаляването на таксите и увеличението на заплатите в държавния сектор", отбелязва още комисията.