Премахнаха спорните текстове за кариерните бонуси на магистратите

26.06.2012 | 17:23
по статията работи: Елица Елефтерова
Това стана четирите гласа на депутатите Христо Бисеров, Митхат Метин и Четин Казак от ДПС и Анастас Анастасов от ГЕРБ
Премахнаха спорните текстове за кариерните бонуси на магистратите
Снимка: Sxc.hu

Парламентарната правна комисия реши да премахне спорните текстове за кариерните бонуси на магистратите от Закона за съдебната власт, предаде bTV. С четирите гласа на депутатите Христо Бисеров, Митхат Метин и Четин Казак от ДПС и на Анастас Анастасов от ГЕРБ - "против" и 13 " въздържали се", спорните членове от закона отпаднаха.

"Приемам ветото на президента Плевнелиев като възможност за още едно обсъждане на текстовете от закона", заяви преди гласуването правосъдният министър Диана Ковачева, която участва в заседанието на правната комисия. "Ако текстовете отпаднат, ще бъде пропусната опцията да бъдат привлечени на такава работа магистрати с активна дейност", аргументира се тя.

Според нея трябва да се намери начин за допълнително, извънредно атестиране на действащите членове на ВСС и на инспектората към него, за да могат и те да се развиват кариерно. Въпреки че се съгласиха с президента, днес депутатите се обединиха около мнението, че ще има нови промени в Закона за съдебната власт, които да дадат възможност за кариерно развитие на магистратите във ВСС.

Само ден след като премиерът Бойко Борисов призова президентът Росен Плевнелиев да наложи вето върху Закона за съдебната власт, държавният глава изпълни препоръката. Президентът връща за ново обсъждане част отразпоредбите на Закона за съдебната власт.

Припомняме, с указ от 14 юни 2012 г. държавният глава наложи вето на текстовете от закона, които предвиждат, че след изтичането на мандатите им членовете на ВСС и инспекторите от Инспектората към ВСС ще бъдат назначавани на позиция, по-висока от тази, която са заемали преди избирането им.

Тези разпоредби от приетия закон предизвикаха остри обществени реакции и поставиха въпрос доколко съответстват на Конституцията. Независимостта на съдебната власт е конституционен принцип. Една от гаранциите за тази независимост е правото й сама да назначава, понижава, премества и освобождава от длъжност съдиите, прокурорите и следователите. Приетите от парламента промени могат да се определят като намеса в дейността на съдебната власт от страна на законодателната.

Въпреки че президентът неведнъж през последните седмици изрази несъгласието си настоящият ВСС да номинира и избере следващия главен прокурор на републиката, държавният глава не налага вето на този текст от закона. Промяната предвижда процедурата за избор на председатели на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и на главния прокурор да започва 6 месеца преди изтичането на мандата им.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...