Българският премиер и придружаваща го делегация (които заминаха на двудневно посещение в Австрия - бел.ред.) минаха специално през Рим, за да заменят паметна плоча за братята Кирил и Методий в римската базилика Санта Мария Маджоре.
Десетина лимузини със затъмнени стъкла, ескортирани от моторизирани полицаи, разчистиха претъпкания с туристи площад "Треви", където се намира черквата "Свети Винченций и Анастасий". В 35-градусовата жега, затиснала Вечния град, полицаи със сигнални свирки и облечени в тъмни костюми бодигардове подсигуряваха българския премиер и придружаващата го делегация от министри и политици, някои от тях със съпругите си.
За силата на една липсваща буква
Внушителната група донесе плоча, която трябва да увековечи "признателността на българския народ и на министър-председателя Бойко Борисов" към покойния папа Йоан Павел Втори, който представи черквата за ползване на българската общност в Италия.
Плочата, на която е изписано, че "Негово Светейшество Папа Йоан Павел II е предоставил на българската общност в Италия този храм, "за да се съхранява българската духовност на съпатроните на Европа Светите братя Кирил и Методий", засега бе само осветена. За да бъде официално монтирана, трябва разрешение от Ватикана.
След това българският кортеж се отправи към друга римска църква - "Санта Мария Маджоре", където, в присъствието на българските медии Бойко Борисов се погрижи за подмяната на друга паметна плоча - на светите братя Кирил и Методий. Плочата бе заменена заради липса на една буква. От десетилетия в една от криптите на черквата паметната плоча отбелязва факта, че през ІХ-ти век точно на това място папа Адриан Втори е осветил първите славянски писмени текстове.
В надписа на български обаче липсваше една буква. Бойко Борисов демонстрира наблюдателност, откривайки грешката, и с основание заяви, че е срамно кирилицата да се увековечава с правописна грешка. Всяка година в Рим гостуват български лидери, но едва Борисов се сети да премахне конфузната грешка. Все пак за наблюдателите остава загадка защо Борисов дойде лично, и то с цяла делегация, при положение, че в Рим, където е и Ватиканът, България поддържа две посолства и културен център. Съобщено беше, че българският премиер и придружаващите го лица минават през Рим на път за Виена.
Паметник след паметник
Въпреки това в Рим автоматично се задейства тежка организация и мерки за сигурност. Човек се изкушава да обобщи, че напоследък паметниците сякаш се превръщат в сърцевина на българо-италианските взаимоотношения. Само за два месеца българският премиер присъства на откриването на три паметника, свързани с Италия, а неговият колега Силвио Берлускони долетя в София за паметника на Гарибалди.
Между другото - паметникът на Иван Вазов, който двамата премиери откриха наскоро в Рим, също се нуждае от важна корекция. Той уведомява публиката за името на поета, но повече подробности не дава. А средностатистическият италианец не е и чувал за Иван Вазов. По тази причина не е чудно, че италианската преса бързо реши, че става дума за... руски писател.