Най-голямата заплаха за икономиката на САЩ не е нито опасността от тероризъм, нито повишението на лихвените ставки или икономическите проблеми за граница. Основният риск за американската икономика през следващите шест месеца се свърза с резултатите от предстоящите президентски избори.
Това показват резултати от проучване на финансовия уебсайт Bankrate.com, според които над 60% от запитаните повече от 1000 американци смятат, че предстоящите през ноември избори за нов президент представят най-голяма заплаха за икономиката на САЩ.
Този отговор е на първо място сред всички възрастови, етнически и групи по политическа принадлежност, както и сред всички групи независимо от техните доходи и пол, посочва Bankrate.com.
Привърженици на Републиканската партия са малко по-склонни от симпатизантите на Демократическата партия да смятат, че предстоящите президентски избори са най-голяма заплаха за американската икономика в рамките на следващите шест месеца. Според проучването на Bankrate.com, 68% от републиканците са на това мнение спрямо 60% от демократите и 61% от участниците в проучването, които са независими и не симпатизират на никоя от двете основни партии.
Грег Макбрайд, който е главен финансов анализатор на сайта, осъществил проучването обаче отбелязва, че мнозинството анкетирани от цялата политическа палитра посочват, че несигурността около изборните резултати представлява основен риск за икономиката на САЩ.
Част от причините защо толкова много американци считат, че президентските избори могат да навредят на икономиката, вероятно се дължат на техните впечатления от кандидатите, посочва от своя страна Фабио Рохас, професор по социология в Университета в Индиана.
Едно скорошно проучване на агенция "Галъп" установи, че почти шест от всеки десет американци имат отрицателно мнение за кандидата на Демократическата партия в лицето на Хилъри Клинтън, но същият процент на неодобрение събира и републиканския кандидат Доналд Тръмп. Аналогични резултати показва и анкета на телевизия CNBC, според която икономическите политики на нито един от кандидатите за нов президент на САЩ не намират широка подкрепа сред населението.
С оглед на ниското доверие в двамата основни кандидати, американците не се чувстват сигурни и в безопасност от изхода на предстоящите избори, независимо от това, кой от кандидатите ще спечели, посочи клиничният психолог Майкъл Уетър. От друга страна, когато хората имат доверие в своите лидери, те могат да имат и по-оптимистични възгледи относно това, как ще се развива икономиката в бъдеще, допълни той.
Според Макбрайт от Bankchart, друга причина за тези резултати от проучването е следната: Икономиката на САЩ нараства слабо през последните месеци и всяко едно въвеждане на допълнителен елемент на несигурност, каквито са президентските избори, кара все повече хора да се чувстват уплашени. Избирането на нов президент ще представлява промяна, без значение кой всъщност ще спечели, посочи той.
В същото време проучването на Bankchart.com показва, че едва 15% от републиканците, 11% от демократите и 11% от независимите анкетирани американци (или общо 12% от анкетираните) гледат на опасността от тероризъм като на най-голяма заплаха за икономиката на САЩ в следващите шест месец.
Само 5% от симпатизантите на републиканците считат, че основен риск представлява мудното представяне на икономиката зад граница, като на подобно мнения са 10% от симпатизантите на Демократическата партия и 11% от американците , които са политически неангажирани (или общо 9% от участниците в проучването споделят подобно мнение).
По 9% от анкетираните симпатизанти на демократите и от независимите пък виждат като най-голяма икономическа опасност в бъдеще възможността за понижение на акциите, търгувани на "Уолстрийт", докато на подобно мнение са 5% от републиканците (или общо 8% от американците).
Очакваното повишение на лихвите от страна на Фед е на последно място в проучването на BankChart, като едва 4% от републиканците, 7% от демократите и 5% от независимите американци гледат на това като най-значим риск за икономиката на САЩ в близките шест месеца (или едва 5% от анкетираните).