Преобразяват градинката до Джумая джамия в Пловдив

09.03.2011 | 12:35
по статията работи:
Планира се на трите входни алеи на градинката да бъдат поставени цитати от емблематични произведения
Преобразяват градинката до Джумая джамия в Пловдив

„Седмият хълм" е името на проекта за преобразяване на градинката до Джумая джамия, представен в община Пловдив от художника Атанас Хранов, кмета Славчо Атанасов, издателката Божана Апостолова и група Пловдивски интелектуалци.

Идеята е градинката до Джумаята да бъде настлана с каменни павета в концентрични кръгове. Между тях, с радиално подредени чугунени букви с формата и големината на паве, ще бъдат изписани имената на видни български автори, а под тях, с чугунени слитъци, ще бъдат изписани техни значими произведения, създадени в Пловдив.

Подредбата на авторите и произведенията ще започва от центъра на композицията и ще бъде хронологическа. Съпричастни на проекта са още литературоведът доцент Младен Влашки от Пловдивския университет, галеристът Красимир Линков, художникът Румен Жеков и журналистката Десислава Шишманова.

Планира се на трите входни алеи на градинката да бъдат поставени цитати от емблематични произведения на Иван Вазов, Захари Стоянов и Константин Величков. Пейките ще бъдат изцяло обновени, обеща Славчо Атанасов.
В Пловдив са творили Петко Славейков, Пенчо Славейков, Пейо Яворов, Николай Лилиев, Димчо Дебелянов, Антон Страшимиров, Николай Райнов, Генчо Стоев, Добромир Тонев, Никола Алваджиев, подчертаха инициаторите на проекта.

z.stoyanov_copy_mail_984

Във втория етап на начинанието е заложено поставяне на осветителни тела, адекватни на цялостната визия, както и изработването и монтирането на специални бордюри на тротоарите, които ще свързват смислово и визуално градинката, Стария град и центъра на Пловдив. Новите елементи ще включват поезия на съвременни автори, творили в Пловдив.

Като трети етап се предвижда поставянето на красив павилион, който ще дава информация за културни събития, музеи, туристически забележителности и др.
Осъществяването на проекта изисква работата върху над 350 метра слитъци и над 450 отделни букви в няколко етапа - гравирането на букви върху форекс, отливането им в чугун, кофражиране и изграждане основите на текстовете, оксидация и полагане, обясни авторът Атанас Хранов.

sariev_009_copy_copy_827

Проектният бюджет е за около 80 000 лв., за които ще се търсят пари и от спонсори. Въпреки кризата, общината също ще задели средства, увери кметът Славчо Атанасов.

Наименованието на проекта „Седмият хълм" бележи представата за Пловдив като град на духа и културата, изразява себеуважението на неговите граждани, убеждението им, че паметта за Красивото има силата да променя света към Добро, обобщи художникът Атанас Хранов. Идеята е, че Седмият хълм на Пловдив е хълмът на духовността, артистизма, паметта, радостта от живота, насладата от красотата и таланта да се живее и създава изкуство.

Атанас Хранов е един от най-добрите съвременни български художници. Той твори в областта на живописта и пластичните изкуства. Има над 50 самостоятелни изложби у нас и в чужбина. Носител е на наградата „Пловдив" за изобразително изкуство.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...