Бюджет от 142 млн. евро в програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. ще бъдат преразпределени в четири схеми за подпомагане като най-много от тях ще отидат за инвестиции в малка по мащаби инфраструктура. Това става ясно от съобщение на земеделското министерство, в което се посочва, че ЕК е одобрила 16-тото изменение на българската програма. Отделно от това се удължава срокът за изпълнение на проекти, финансирани по инвестиционни схеми до 2025 г., вместо до 2023 г., както е в момента.
След одобрението на Брюксел най-голям ресурс от над 115 млн. евро ще бъде прехвърлен към мярката "Инвестиции в създаването, подобряването и разширяването на малка по мащаби инфраструктура". По нея се финансират строителство и ремонти на улична инфраструктура, ВиК съоръжения и обществени пространства, както и инвестиции в социална, образователна или културна инфраструктура в селските райони. Други 1.2 млн. евро ще бъдат насочени схемата за развитие и модернизация на земеделска и горска инфраструктура, се вижда от информацията.
При подпомагането за бизнеса ще бъдат разпределени средства за инвестиции в земеделски стопанства- 45 млн. евро от бюджета, както и за преработка и маркетинг на селскостопански продукти, за които са отделени нови 26 млн. евро, става ясно от информацията. В нея се посочва, че планираното преразпределение "не оказва негативно влияние нито върху европейския, нито върху националния бюджет".
Извън пренасочването на сумите, в програмата се правят изменения и по различни схеми. Така например ще бъде удължен с две години крайният срок за изпълнение на проектите от инвестиционните мерки- 2025 г. вместо 2023 г. Компенсаторните плащания по схемите за агроекология и климат, хуманно отношение към животните и биологично земеделие ще бъдат увеличени. Нов по-висок таван има и за инвестициите по схемата "Демонстрационни дейности и действия по осведомяване", който ще е 350 хил. евро вместо сегашните 100 хил. евро, става ясно от информацията.
През миналия месец по време на изслушване в парламентарната комисия по земеделието стана ясно, че има сериозен риск България да загуби средства от изтичащата програма заради забавено усвояване.
В началото на ноември в програмата бяха пренасочени близо 70 млн. евро към схемата за инвестиции в земеделски стопанства от други схеми с по-слабо усвояване.