Престъпното поведение се интерпретира като част от начина на живот в България. Това показват данните от проучване от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
Мнозинството от българските граждани са на мнение, че престъпленията са част от живота в България. В противоречие с това повече от половината хора смятат, че могат да пострадат от престъпления, много по-малък дял - 20%, са на мнение, че това влияе върху качеството на живота. Малка част от българските граждани са на мнения, че полицията е ефективна в предотвратяване на тежки престъпления - 17,7%, залавяне на извършителите на взломни кражби - 13.2 или при реакция на съобщение за престъпление - 24,6.
Хората определят като най-корумпирани институции у нас полицията, съда и прокуратурата. България продължава да бъде държавата с най-ниско доверие на общество, както по отношение на междуличностното общуване, така и по отношение на институциите. В края на 2010 г. по-малкото от половината български граждани са дали положителна оценка на работата на полицията и съда. Пред над два пъти повече са гражданите, които дават положителна оценка на полицията 43,6%. Сравнение с тези оценяващи положително дейността на съдилищата - 18,7 на сто, обобщава БГНЕС.
Според повече от половината граждани 56% съдилищата допускат грешки, позволяващи виновни лица да бъдат оправдани. Една трета от гражданите са мнение, че съдилищата нарушават формалните процесуални правила. Мнозинството от 72,7 са категорични, че съдът е подвластен на икономически интереси, а 56,9% от хората смятат, че той се поддава на политическо влияние при решаването на делата. В същото време само 10% българи мислят, че полицаите не вземат подкупи, а само 5 на сто има същото мнение за съда.