В град Пирдоп действа добре организирана престъпна група, която извършва търговия с дърва. "В Държавно лесничейство - Пирдоп (сега Държавното горско стопанство) са извършени престъпления от Наказателния кодекс в особено голям размер", се казва в официално писмо на Константин Дичев „Управление на природните ресурси" от Гражданско движение за борба с организираната политическа престъпност (ГД БОПП) до Главния прокурор, ДАНС, МЗХ и др. държавни институции.
В договора обаче не е посочено името на лицето, упълномощено да издава превозни билети въз основа на сключеното трудово правоотношение с купувача.
Купувачът е длъжен да осигури присъствието на лицензирания си лесничей при подписването на приемо-предавателните протоколи и може да възлага извършването на сечта на подизпълнители, но няма право да предоставя на трети лица правото на ползване от обекта, предмет на сключения договор, се казва още в писмото. Описан е и друг случай за нарушения в горския сектор.
През 2007 г. граждани от с. Душанци и с. Антон подават сигнал до земеделското министерство, че горският стражар Рангел Николов е извършвал доставка на прясно отсечени дърва за горене по домовете на клиенти без документи за произхода и стойността на дървесината. В протокола за освидетелстване на сечището, издаден на 11.12. 2006 г., не е отбелязано наличие на отсечена неекспедирана дървесина или наличие на неусвоена маркирана дървесна маса.
Превишавайки правата си директорът на лесничейството в Пирдоп е допуснал да бъде издадено позволително за добив на суха и паднала маса, само 4 месеца след извършване на редовната сеч - без законово основание или наличие на форсмажорни обстоятелства налагащи, ново задействане на насаждението. Отново поради липсата на контрол е допуснато отсичането на над 130 пр.м3 немаркирана и неразрешена по определения ред за ползване на дървесина, част от която е отчетена като суха маса по занижени количества и цени, чрез съставяне на неистински официални документи. Налице е превишаване на права по чл. 282, незаконна сеч по чл. 235. и подправка на документи по чл. 311 от Наказателния кодекс.
Въпреки установените от НУГ и РУГ София престъпления, впоследствие не е извършена инвентаризация на сечището за установяване фактическото количество на незаконно отсечените материали; не е потърсена наказателна и дори дисциплинарна отговорност от старши лесничея Десислав Георгиев Николов, който е бил длъжен да следи за спазване дисциплината на сечта и извоза на дървесината, отговаряйки за охраната на горите.
„Нетърсенето на отговорност от преките началници: от старши лесничей до директор на ДЛ- началник на РУГ София - Началник на НУГ ясно показва, че става дума закражба на дървесина за собствено облагодетелстване, която е използвала безнаказано ред противозаконни деяния. Системно са прикривани ред престъпления, деяние инкриминирано от чл. Чл. 288. и чл. Чл. 294 от Наказателния кодекс", се казва още в документа.
В писмото Константин Дичев още настоява, чрез Изпълнителния директор на ИАГ да бъде разпоредено извършване на проверка във всички обекти на лесничейството в Пирдоп, отдадени през последните пет години.
Пълния текст на писмото може да видите в прикрепения документ след статията.