166 досъдебни производства са в процес на образуване по смъртни случаи в домове за деца с увреждания. Това съобщи главният прокурор Борис Велчев, цитиран от БНТ.
Прокуратурата и Българският хелзински комитет са извършили съвместна проверка във всичките 26 институции, в които живеят деца с умствени увреждания.
Данните са страховити. За 10 години са регистрирани 238 смъртни случая. Според правозащитниците три четвърти от тях е можело да се предотвратят.
Най-много са случаите, в които децата са починали от общо изнемощяване на организма. Според правозащитниците, те са били занемарени. Голям е броят и на смъртните случаи от пневмония - тоест студ или залежаване.
Системно деца умират и от недохранване. В 15 от случаите от документацията дори не става ясна причината за смъртта. Тези случаи са неразследвани, в 80 на сто от тях не са подавани сигнали, няма аутопсии.
И още деца са системно връзвани и тъпкани с успокоителни, за улеснение на персонала. Друг извод е, че върху тези домове няма никакъв контрол от по-високо.
Отговорност според Хелзинкския комитет освен персонала, носят кметовете, социалното министерство, ХЕИ, Държавната агенция за закрила на детето.
Засега досъдебните производства са срещу неизвестен извършител. Дори да се стигне до обвинения обаче те едва ли ще излязат извън рамките на конкретния дом, призна главният прокурор.