Преходът в сферите образование, здравеопазване и социални услуги у нас не е приключил. В тези области е налице нужда от допълнителни реформи. Това сочи доклад на Инициативата за европейски политики към Институт "Отворено общество".
"20 след началото на демократичните промени, повече от 10 години след началото на преговорите за членство и близо 3 години след пълноправното членство в ЕС, преходът в България все още не е завършил". Това каза Ася Кавръкова, програмен директор в Институт "Отворено общество" - София и ръководител на проекта "Нерешените задачи на държавите от петото разширяване", който беше представен днес.
"Незавършеният преход" в реформите в трите области е характерен за всички страни от Централна и Източна Европа - нови членки на ЕС, в които е правено същото изследване. Обяснението за наблюдаваната тенденция е, че в държавите от тази част на Стария континент настъпва фрагментиране на политическата сцена, бърза поява, възход и залез на политическите субекти и формиране на правителства на малцинството, които се ползват с крехка парламентарна подкрепа, информира bTV, позовавайки се на информация на БТА.
Като дисциплиниращо средство за страната ни в реформите и препоръка към европейските институции от Института "Отворено общество" посочиха поставянето на ясни критерии за влизане в еврозоната и проверката за спазването им. Ако ЕС постави ясни изисквания, това би насърчило реформите в българската икономика, които са необходими повече от всякога у нас, посочи икономистът Георги Ангелов.
Докладът на Инициативата за европейски политики към Институт "Отворено общество" - София разглежда още правосъдието и вътрешния ред. В България се увеличава наказателната репресия, без това да има ефект върху корупцията и организираната престъпност, заяви авторът на тази част от доклада Иванка Иванова.
Изследването показва стагниране в демократизацията и модернизацията на прокуратурата и полицията, на които са необходими повече граждански и парламентарен контрол, прозрачност и отчетност, за да се повиши капацитетът им.
Основните предизвикателства пред новия кабинет според анализатора Марин Лесенски са свързани с нуждата от примането на ново изборно и свиването на "сивата" икономика. Той коментира, че България трябва да има малко и ефективно правителство, което да гледа на Европа по-скоро като коректив, а не непременно да се стреми да се хареса на Брюксел, информира БГНЕС.
Бедността у нас продължава да се увеличава. Причината за това е екстензивният растеж, който не инвестира в човешките ресурси и затова е дългосрочно неуспешен. "Българският модел на социално развитие тотално се разминава от европейския", смята програмният директор на "Отворено общество" Боян Захариев.