Спешната помощ в България страда от липса не на линейки, а на достатъчно кадри. Това заяви министърът на здравеопазването Николай Петров, цитиран от агенция „Фокус“. По думите му са нужни поне още 2000 лекари в спешна помощ в цялата страна. Причините не се ограничават само до ниското заплащане на работниците, а включват и липсата на привлекателна среда, в която да бъде осъществена дейността. Именно поради това те избират да емигрират и да работят в чужбина.
Петров влага надежди в стратегията за 2014 – 2020 година, в която са заложени 300 милиона лева, които да бъдат отделени за тези звена.
„Трябва да има достатъчно добри специалисти и техника. Особено за болници мастодонти са необходими различни специалисти 24 часа в денонощието за цялостна спешност”, заяви професорът.
Министърът коментира и проблемите във функционирането на двата спешни номера 112 и 150. Според него има два метода на разрешаване на ситуацията. Единият е нов софтуер, който обаче ще погълне 14 милиона лева. Вторият – и по-разумен според него, вариант, е назначаването на един или двама служители, които да помогнат за осъществяването на конферентна връзка.
В общ план е нужна и добра организация на работата, допълни Петров.
Проблемът със спешните номера прикова общественото внимание след трагичния инцидент от вчера, при който 11-годишен ученик почина, а спешната медицинска помощ закъсня фатално и не можа да овладее ситуацията. Покрай случилото се на фокус идва и въпросът за присъствие на училищни лекари в учебните заведения.