Прибързани коледни покупки удрят върху семейния бюджет в края на годината

25.11.2014 | 20:45
по статията работи: Мина Стойчева
Подаръци традиционно „изяждат“ парите за ток и парно за януари, сочи проучване
Прибързани коледни покупки удрят върху семейния бюджет в края на годината
Снимка: thinkstockphotos.com

Прибързани и необмислени коледни покупки удрят сериозно върху семейния бюджет в края на годината в България. Традиционно нашенците купуват скъпи подаръци в края на годината, а след това са затруднени с плащането на сметките за ток и парно през януари, сочи проучване на сайта за кредитни консултации „Кредит пойнт“. Често негативният ефект от необмислено похарчените пари в края на годината се запазва и през февруари и март.

„През последните няколко години се наблюдават проблеми с покриване на разходите за комунални услуги, плащания по кредити и текущите разходи на домакинствата през месец януари“, обяснява Тихомир Тошев от Кредит Център.

Според него основната причина за това предимно са зле планираните разходи около коледните празници. „Хората харчат не само повече от предвиденото от заплатите си, но и посягат към спестяванията“, посочва експертът.

Данните от проучването показват, че близо 10% от работещите очакват да получат бонуси към заплатата си покрай Коледа и влагат повече пари в покупки. След това обаче не получават такива бонуси, които да компенсират разходите им.

В същото време се отчита сериозен ръст в туристическия сектор. „През последните седмици туроператорите обявят ръст на записванията, търговските центрове вече имат разпродажби, всички възможности, които на пръв поглед са изгодни, могат да се окажат капан за хората с по-ниски доходи, които като че ли най-често се изкушават да надскачат възможностите си”, коментира Тошев.

Проучването показва, че все по-малко българи прибягват към теглене на потребителски кредити за покриване на разходите покрай Коледа и Нова година. В същото време обаче експертите очакват в началото на 2015 г. да има ново увеличение в закъснялото покриване на задължителни разходи.

“Преди да пристъпят към покупки и резервиране на ваканции, домакинствата трябва да обмислят внимателно действията си и да преценят дали и как това ще се отрази на следващите няколко месеца. Изникването на непредвидени разходи също не бива да се забравя“, съветва Тошев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...