Привличаме френски инвеститори

14.02.2014 | 11:42
по статията работи: Елица Елефтерова
Индустриализацията стана пресечна точка между България и Франция
Привличаме френски инвеститори
Снимка: Econ.bg/Марио Евстатиев
Още по темата

Българската и френската страна намериха пресечена точка в политиката на индустриализация, заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев на среща с френско–българската търговска камара, съобщава агенция „Фокус”.

По думите му едно работно място създава още три работни места в индустрията, която през последните години е била забравена не само в България, но и в Европа.

Спомняте ли си, Европа колко пари изхарчи, за да спаси банковата си система? Бяха изхарчени 500 млрд. евро за банковата система, а за индустрията - нищо”, коментира той.

Според него сами си създаваме пречки. “Продължавайки по този начин, няма защо да се учудваме, че се мести производството. Когато и Китай, и САЩ се съгласят да работят за вредните емисии, тогава ще работим на едно международно ниво”, посочи Стойнев.

Преди две седмици, в Рим бяхме 24 министри, приятели на индустрията. Следващата среща е през април. Целта е да се насочи частният сектор към сферата на промишлеността”, посочи икономическият министър.

По време на срещата посланикът на Франция в България Н.Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан коментира, че притокът на френски инвестиции в България е доста слаб - около 3%.

10–ти или 11-ти сме в класацията на инвеститорите в България”, посочи Кабан. По думите му в България работят около 100 френски фирми в България, които осигуряват около 100 000 работни места.

“Тъй като България изпадна в криза, инвестициите паднаха. Първото нещо, което ми казаха Стойнев, и Орешарски, когато пристигнах в България, беше: „Къде са френските инвестиции”, коментира посланикът.

По думите му, първата основна цел е да информираме Франция за възможностите, които може да даде България. Според френския посланик страната ни има няколко предимства като например многобройната работна ръка.

Освен това е важно законодателната рамка да бъде стабилна, с противопоставяне на всякакви монополни позиции, стана ясно от думите на посланика. 

Министърът на икономиката припомни също, че цената на електрическата енергия е била намалена и за хората, и за бизнеса.

Относно цената на електрическата енергия, в първия ден след срещата ми с Държавната комисия по енергийно и водно регулиране, те казаха, че трябва да се вдигне цената на тока с 20%. Как да стане това, като хората и така не могат да плащат?

ъведохме нещо като мини оценка за всяко нещо, свързано с работата на правителството, същото ще бъде и за бизнеса”, добави министърът на икономиката. 

Според него в Германия политиката коренно се променя. Министърът на икономиката и енергетиката на Германия е заявил по повод възобновяемите енергийни източници, че са твърде скъпи.

Посланик Кабан допълни, че по отношение на енергийната ефективност, интерес представлява икономическият и политическият дебат в България. Той обясни, че се забелязва акцент само върху производството. "Аз съм тук от няколко месеца и не чувам да се говори за ефективност на енергията, за подобряване не само за бизнеса, но и за обществото, допълни посланикът.
 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...