Министрите на вътрешните работи на ЕС днес ще отложат разширяването на Шенген за неопределен период, въпреки че Европейският парламент подкрепи присъединяването на България и Румъния към зоната без гранични проверки. Приемането на двете страни ще бъде обсъдено по време на двудневната среща на министрите на правосъдието и на вътрешните работи на ЕС в Люксембург, пише изданието EurActiv.
Франция, Германия, Финландия, Швеция, Холандия и Белгия са против приемането на двете най-нови страни-членки на ЕС в зоната за свободно пътуване, въпреки че България и Румъния покриват техническите критерии. От Париж многократно подчертаха, че обвързват приемането в Шенген с прогреса на двете страни в сферата на борбата с корупцията и организираната престъпност.
Според информацията на EurActiv шесте страни искат да отложат приемането на двете страни в Шенген, докато не прочетат добър доклад от София и Букурещ по така наречения Механизм за сътрудничество и контрол. Последният доклад, който "видя бял свят" през февруари, насърчаваше двете страни "да направят повече".
Немската агенция ДПА, която се позовава на неназовани източници от ЕС, информира, че двете страни ще бъдат приети най-рано през пролетта на 2012 г., а не през септември тази година. Според друга информация публикувана във Financial Times приемането ще бъде "отложено с години, а не с месеци".
Междувременно стана ясно, че холандското правителство ще се произнесе през 2012 г. по исканията за присъединяване на България и Румъния към Шенген. Това ще стане след изпитателен период за двете страни, заяви днес холандският министър за имиграцията Херд Леерс, цитиран от Франс прес.
Още е прекалено рано, за да се вземе решение и без съмнение ще трябва да мине известно време, преди да сме в състояние да го направим. Ще изискваме от новите страни да контролират ефективно общите ни граници. Освен това е наложително съдебните реформи в България и Румъния да са ефективни и необратими, добави министърът.
Правителствата на страните-членки на Шенгенското пространство очакват доклада на Европейската комисия, който трябва да бъде публикуван през юли за реформите на съдебната система и за борбата с корупцията в двете страни, отбелязва агенцията.
Ще проучим внимателно този доклад, заяви Леерс и подчерта, че решението на неговото правителство ще отнеме известно време.Изпитателният срок ще продължи до следващия доклад на комисията, предвиден за 2012 г., уточни анонимен холандски източник, цитиран от БТА.