Днес на второ четене бяха приети промените в Закона за отбраната и въоръжените сили на България, предаде БГНЕС.
В гласуваните текстовете се казва, че цивилните служители са длъжни да декларират по реда на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси всеки частен интерес, който има във връзка с функциите на структурата или военно формирование, в което изпълняват служебните си задължения или работят. Цивилните служители не могат да приемат или да улесняват приемането нито за себе си, нито за свързани с тях лица подаръци, дарения, пътувания, настаняване в хотел, оказване на гостоприемство, отстъпки от дължими плащания, преференциални заеми и други, които водят до оказване на влияние върху изпълнението на служебните им задължения в ползва на предлагащия облагата или услугата. Тези цивилни служители могат да приемат подаръци на стойност до 50 на сто от минималната работна заплата, установена за страна еднократно през календарната година.
В тримесечен срок от влизането в сила на този закон със заварените на военна служба военнослужещи се сключват договори при условията и по реда на закона като министърът на отбраната или оправомощените от него длъжностни лица не могат да откажат сключването на договор. Военнослужещите, които през този срок изпълняват задълженията си извън територията на страната или ползват отпуск, сключват договора след завръщането им в страната или след изтичането на отпуската.
Припомняме, че според поправките в новия закон Българската армия се извежда от състава на Министерството на отбраната. Тя става Национална военна институция, основа на Българските въоръжени сили и ще включва Съвместно оперативно командване, три вида въоръжени сили и формирования за подготовка, поддръжка и логистично осигуряване. От състава на министерството са изведени и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната - Слубжа "Военна информация", Служба "Военна полиция", военните висши училища, Военно-медицинската академия, Националната гвардейска част, Националния военно-исторически музей и други.
Президентът няма да наложи вето на Закона за отбраната и въоръжените сили, смята военният министър Николай Младенов. С президента са проведени множество разговори по предстоящите промени в закона. Имаме много добро сътрудничество и разбиране. Разбира се, всеки има различни политически виждания и не искам да предполагам какво може да се случи, но съм сигурен, че ще работим много добре за да реализираме, това, което трябва да бъде направено, коментира министърът.
По отношение на идеята армията да се включи в охраната на реколтата на земеделските стопани Младенов каза, че става въпрос за идея в зародиш. Тя предстои да бъде обсъдена на базата на практики, които са съществували в близкото минало. Това ще се прави с цел да се повиши усещането за сигурност на хората, когато предстои събирането на реколтата, за да може и те да не се страхуват, че разни бандити ще им отнемат труда, коментира Младенов.