За четири часа дебати парламентът прие на второ четене заглавието и първия член от Закона за конфискация на незаконно придобито имущество. С гласувания текст се уреждат условията и редът за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество, за придобиването на което не е установен законен източник.
Гласувано беше законът да е за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество. Министърът на правосъдието Диана Ковачева посочи, че действително има такъв проект за директива, но според нея документът си поставя за цел да постави основите и минималните стандарти. България настоява да се разшири обхвата на тази директива, каза Ковачева.
Процедурни хватки попречиха на ПГ на ГЕРБ да удължи днешното заседание. Депутатите от мнозинството пропуснаха шанса си да предложат удължаването, което според правилника на парламента трябва да стане преди 14 часа - краят на редовното пленарно заседание. Председателстващият Павел Шопов обясни на Анастас Анастасов, който минути след 14 часа се опита да приложи процедура за удължаване, че това вече не може да стане, защото депутатите са в режим на извънработно време, информира БТА.
Приемането на закона за отнемане на незаконно придобито имущество означава, че ще бъдат пресечени възможностите организираната престъпност да се самофинансира от собствената си незаконна дейност, заяви Ковачева. Идеята е, че когато пари или имущество са генерирани от престъпление, ако не се отнемат, често се връщат отново и финансират извършването на нови престъпления, обясни Ковачева.
Отнемането на имуществото, придобито от незаконни доходи, е санкция, която се налага на лица, позволили си да ограбват обществото, посочи тя и уточни, че това се отнася за ситуация, в която определени хора са извършили престъпление, повдига им се обвинение от страна на прокуратурата и тогава комисията започва своята процедура. Имуществата ще бъдат отнемани в полза на държавата. Става въпрос за възстановяване на социална справедливост, отбеляза министър Ковачева.
Тя напомни, че законопроектът се приема по искане на Европейската комисия. Ако след няколко години се види и прецени, че България е постигнала конкретни успехи, този закон може да стане излишен, каза Ковачева.
Според опозицията проектозаконът нарушава човешките права. Депутатите ще продължат с обсъждане и гласуване на текстове от проекта и утре.