Станаха известни случаите на нови двама върховни съдии, чиито роднини са получили терени в Приморско като крайно нуждаещи се. Става дума за възрастната майка на Андрей Икономов и дъщерята на Панайот Генков, се твърди в доклад на специална комисия, която общинският съвет в градчето състави, за да разследва безразборното раздаване на общински площи в последните години, съобщи шефът на съвета Пламен Георгиев.
Генков и Икономов са съдии във Върховния административен съд. Името на Генков нашумя в началото на годината, когато няколко медии го обвиниха, че се срещал с Ангел Христов - единия от т.нар. братя Галеви. Висшият съдебен съвет обаче установи, че двамата са били в едно заведение, но не и на една маса и не се познават, пише в. "Сега".
Андрей Икономов пък председателстваше съдебните състави, които заличиха парк "Странджа" и местността Камчийски пясъци от списъците на защитените територии у нас.
Дъщерята на Генков - Ваня, се е сдобила с право да строи върху 430 кв. м, за което е платила едва 1677 лв., се казва в доклада. Заповедта е подписана от бившия кмет на Приморско Димитър Димитров на 30 април 2004 г., когато Ваня е 18-годишна.
На същата дата Димитров е подписал и заповед за майката на съдия Андрей Икономов - 80-годишната Елка. Тя получила право да застрои 450 кв. м. Бившият кмет не можа да си спомни конкретните случаи.
"Подписвах много такива заповеди, защото имахме инициатива да увеличим населението на Приморско. Всеки, който идваше от друг град и нямаше къде да живее, можеше да кандидатства за право на строеж като крайно нуждаещ се. Изисквахме само да има редовна адресна регистрация в града. Парцелите ги разигравахме на жребий и никой предварително не знаеше на кого какъв терен ще се падне", обясни Димитров. Излиза, че жребият е решил Елка и Ваня да получат съседни терени на първа линия.
"По-късно терените са обединени и е построен хотел, който сега е действащ, а едната част от него е с апартаменти за продажба", пише в доклада. Съдия Икономов не можа да обясни кой управлява хотела.
"Доколкото знам, майка ми беше споменала, че ползва услугите на консултанти, но не съм съвсем запознат кой го управлява." Попитан дали на тази възраст (в момента е на 86) Елка Икономова е в състояние да се занимава с подобна дейност, магистратът обясни, че тя се радвала на много добро здраве. Колегата му Генков не пожела да разговаря със "Сега".
За да ги картотекират като крайно нуждаещи се, и двете магистратски роднини посочват любопитни адреси, констатира комисията. Ваня Генкова е заявила ул. "Странджа" № 9А - домашния адрес на местния бизнесмен и хотелиер Димо Парушев. Той е човекът, на когото Димитър Димитров навремето бе обявил, че прехвърля частната си фирма "Перла интернационал", след като бе избран за кмет.
Елка Икономова пък се е регистрирала на "Ропотамо" №4. Там и сега живее Маргарита Серафимова, която в мандата на Димитров му бе зам.-кмет. "Коя е тази жена? Ако ме насочите с какво се занимава, може и да се сетя за нея", каза Серафимова, помолена да повика на телефона квартирантката си Елка. Новият кмет на Приморско Лиляна Димова каза, че майката на съдия Икономов всъщност никога не е била забелязана да посещава града.
Миналия месец същата общинска комисия вече разкри, че дъщерята на друг съдия от ВАС Николай Урумов, Деница, която е младши съдия в Благоевград, е получила отстъпено право на строеж върху терен, отново на брега в Приморско. Той е с площ 469 кв. м и е на занижена цена. За него и тя бе кандидатствала като крайно нуждаеща се, като си бе направила адресна регистрация само 7 дни преди това. Теренът е на няколко крачки от обединения парцел на Ваня и Елка и в момента там също се строи хотел. Етичната комисия на ВСС обяви в края на април, че започва проверка по случая "Урумов". Пламен Георгиев заяви, че в сряда от ВСС му съобщили, че членовете на групата, натоварена да проверява случая, си направили едновременно отвод.
Същевременно той се оплака, че прокуратурата първоначално не пожелала да проверява скандала със съдийските роднини. "Ние изпратихме материалите и за трите случая в Районна прокуратура-Царево, но оттам веднага ни отказаха да образуват предварително производство, понеже била изтекла давността. Тогава решихме да сезираме директно главния прокурор Борис Велчев", обясни шефът на съветниците в Приморско. Във ВКП случаят е разпределен на прокурор Мила Георгиева. Тя каза, че е пратила указание на Окръжна прокуратура-Бургас да започне разследване.
Случаите в Приморско обаче не се изчерпват само с магистрати. През 2005 г. бившият шеф на контраразузнаването Атанас Атанасов разкри, че и дъщерята на тогавашния директор на "Гранична полиция" ген. Валери Григоров е получила разрешително за строеж в градчето като крайно нуждаеща се.
Изглежда във ВСС са преосмислили позицията си по скандалите в Приморско, защото вчера съобщиха, че са се сезирали по публикация на в. "Капитал", че сред сдобилите се с имоти в града е една от дъщерите на председателя на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов и Йордан Иванов от Бургаската апелативна прокуратура. През 2005 г., когато общината отстъпва право на строеж на Анна Пенгезова, тя е все още студентка. В момента е адвокат.
Апелативният прокурор Иванов бе уволнен дисциплинарно в четвъртък заради контактите си с бизнесмена Красимир Георгиев-Красьо. "Ако се установи, че се нарушават моралните норми, ще бъдем непримирими в наказанията си към магистратите независимо от високите постове", коментираха от етичната комисия на ВСС. Някои от магистратите, чиито роднини са сдобили терени, са разглеждали дела на община Приморско.