Дирекция Природен парк "Витоша" ще реализира до 2012 година 3 проекта, одобрени по европейски програми. Общата стойност на проектите е над 2.3 млн. лева, заяви на пресконференция днес директорът на парка Тома Белев.
Първият проект е за 1 година и е по Оперативна програма „Административен капацитет". Стойността му е над 550 хил. лв. Целта на проекта е да се насърчи публично-частното партньорство (ПЧП). Предвижда се обучение на администрацията на парка за същността и възможностите на ПЧП.
Вторият проект е разработен съвместно с норвежка организация и се субсидира по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цели се възраждане на традиционни български строителни практики и популяризиране на норвежки практики. Предвижда се изграждане на информационно-образователен център. Бюджетът на проекта възлиза на над 480 хил. лв.
Третият проект се финансира по Оперативна програма "Околна среда". С него се цели да бъдат възстановени популациите на приоритетни за Парк „Витоша" редки животински и растителни видове и местообитания. Проектът е на стойност над 1,2 млн. лв.
Тома Белев изтъкна, че извън тези проекти е разработена съвместна публично-частна инициатива с туристически фирми, които в пакетите си да популяризират и предлагат обекти от природния парк.
По време на представянето директорът на парка Тома Белев съобщи още, че през октомври месец предстоят редица инициативи, с които официално ще бъде отбелязана 75-годишнината на парка. Една от инициативите е специална изложба за историята на природния парк.
Междувременно Коалицията от 30 неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България” организира шествие за българската природа днес от 17.30 ч., съобщиха организаторите. То ще започне от пилоните на НДК и ще завърши в градинката на СУ "Св. Климент Охридски" до парламента.
"Оставете Рила, Витоша и Иракли на мира. Повече от три години се борим с отиващото си правителство да свърши нещо елементарно – да спре незаконното строителство на Иракли, Рила и Витоша, да запази един от последните девствени плажове по Черноморието, да запази един от символите на България – района на Седемте рилски езера, да запази най-стария природен парк на Балканите, да прояви малко морал. Въпреки подкрепата на стотици хиляди граждани, на известни български творци и интелектуалци, журналисти и дори някои политици, българските институции отказват да се задействат поради управляващите ги инвеститорски интереси“, се казва в обръщение на природозащитниците.