Световната финансова криза ще предизвика фундаментални промени в ЕС, а Съюзът все още е в ранна фаза при формулирането на отговора, твърди бившият заместник-председател на ЕК виконт Етиен Давиньон, цитиран от EUobserver.
"Очевидно е, че след септември 2008 година светът не е същият", коментира Давиньон, визирайки крахът на Lehman Brothers. „Как реагира и се приспособява Европа на тази ситуация? Няма ясен знак, че ще се провалим. Няма и ясен знак, че ще преминем успешно теста. Присъдата предстои”, добави белгийският виконт.
Шест месеца след истинското начало на кризата европейските правителства все още се занимават с изучаването и вкарването в сила на технически мерки като по-сериозния контрол над финансовия сектор. Но ще изминат още 18-24 месеца преди да станат ясни пълните последици от кризата, твърди белгиецът. Той очаква, че срещата на Г-20 ще доведе само до „уверения за тясно сътрудничество”, но не и до изготвянето на детайлен дневен ред за борба с кризата.
В момента Етиен Давиньон е вицепрезидент на белгийската енергийна компания Suez-Tractebel и президент на неправителствената организация „Приятели на Европа (Friends of Europe)”. През 60-те години на миналия век Давиньон работи под ръководството на тогавашния белгийски външен министър Пол-Анри Спаак, чийто доклад е основата на Договорите от Рим през 1957 година, с които се основават две от основите на ЕС - ЕИО и Евратом.