Присъединяваме се към единния европейски банков надзор

14.07.2014 | 19:15
по статията работи: econ.bg
Все още не е ясно дали ще има специален закон за казуса с КТБ
Присъединяваме се към единния европейски банков надзор
Снимка: БНТ

България да влезе в единния банков надзорен меганизъм на Европейския съюз. Това е първата стъпка на присъединяването на страната към европейския банков съюз.Това заяви президентът Росен Плевнелиев след днешните консултации относно финансовата ситуация в страната. 

Президентът поясни, че банковите депозити до 100 хил. евро в България са гарантирани по закон и правителството разполага с ресурс за това. Относно проблемите в банковия сектор, той заяви, че цялата мощ на държавата ще бъде насочена към това извършителите на престъпления да бъдат наказани с цялата строгост на закона.

"Обединихме се около това да се извърши международен одит на КТБ", допълни държавният глава. По думите му Българската народна банка ще поиска проверка от европейския банков орган за оценка ефективността на надзора на българските банки. "Ще се предвиди и законодателна инициатива за подобряване ефективността на банковия надзор и ясното носене на отговорност", поясни Плевнелиев.

Другата точка, по която е постигнато съгласие, е да се вдигне държавния дефицит до 3%. По думите му Народното събрание ще приеме промени в Закона за държавния бюджет, които целят гарантиране на плавен преход към служебното правителство.

Президентът допълни, че правителството е готово да актуализира бюджета на Здравната каса, така че да се осигури нормално функциониране на системата в периода, в който няма да има работещ парламент. Той посочи, че се очаква законодателна инициатива от кабинета на Орешарски.

Плевнелиев обясни, че до 2015 г. България трябва да усвои 3 млрд. евро като временно има проблеми с две от оперативните програми. "Постигна се съгласие, че правителството, ако е необходимо, да извърши актуализация на бюджета, но с мисъл и подкрепа на общините". По думите му ще се набляга на принципа на подкрепа на общините, а не те да бъдат удобно извинение за забавяне на евросредства.

Президентът поясни, че не се е постигнал консенсус по отношение на ситуацията с Корпоративна търговска банка (КТБ) и приемането на ново законодателство.

"Не се постигна консенсус за това дали в казуса с КТБ да се спазва сегашното законодателство или да се предвиди нов специален закон. Тук политическите сили и институциите в следващите дни ще продължат да търсят сходства в позициите си.", заяви президентът и подчерта, че дори и да не се приеме подобен закон, в момента действащото законодателство е добре работещо и разполага с ясни меганизми за действие. В следващите дни БНБ ще визира конкретни срокове, в които ще се отваря банката, допълни президентът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...