Европейската комисия (ЕК) отказва да възстанови на България 216,88 млн. евро или 423 млн. лева по Програмата за развитие на селските райони заради допуснати грешки през 2011 и 2012 г. по време на управлението на ГЕРБ.
Европейските одитори, заради които се спира възстановяването на средствата, препоръчват на България да се наложи еднократна корекция от 120 млн. евро. Те са платени авансово по общински проекти за пътища и канализация през последното тримесечие на 2012 г. Така кабинетът “Борисов” избегнал автоматичното орязване на програмата заради бавно усвояване. Одиторите обаче не признават процедурата, показва одит на главна дирекция „Земеделие“, пише „Труд“.
Аргументът е, че “86% от разходите за тези плащания очевидно са били извършени с цел да се заобиколи правилото n+2”. То предвижда годишният бюджет на програмата да се усвои в следващите 2 години.
Одиторите на са получили еднозначен отговор и дали общините са върнали на фонд „Земеделие“ лихвите, които банките са им начислявали по преведените аванси. Евроекспертите приканват българските власти да обяснят защо е било необходимо авансовите плащания да се извършват толкова рано и в такъв висок размер.
Предложена е втора санкция за България, която е за 96,88 млн. евро. Тя е заради прехвърлените над 100 млн. евро от програмата в Гаранционен фонд за фермерски кредити в края на 2011 г. Проверката е показала, че за първи път пари от този фонд са усвоени чак през 2013 г., и то само 3% от ресурса. Това дава основание за извода, че “ранното плащане към фонда и голямата сума очевидно са резултат от отмяна на поетите задължения по правилото n+2”.
Средствата не са окончателно изгубени, но Министерството на земеделието трябва да обори твърденията на одиторите, заради които 423 млн. лева могат да не бъдат възстановени.