Проблеми пред индийската рупия

04.09.2013 | 12:10
по статията работи: Симеон Досев
Новият гуверньор на централната банка на страната ще има трудната задача да възстанови поевтиняващата валута
Проблеми пред индийската рупия

Индийската рупия поевтиня рекордно спрямо щатския долар в сряда (4 септември), доказвайки колко големи са трудностите, с които новото ръководство на централната банка на Индия трябва да се сблъсква, информира агенция „Ройтерс“.

Рагхурам Раджан, бивш главен икономист в Международния валутен фонд (МВФ), ще заеме днес длъжността на гуверньор на индийската централна банка. Той поема поста в момент, в който икономиката на страната страда от рекордно нисък икономически растеж, рекорден дефицит по текущата сметка и сериозен фискален недостиг.

Проучване на HSBC Markit показа, че производствената активност в страната се е свила за първи път през последните четири години.

Опасенията за мудната икономика и липсата на решителни действия от страна на правителството оказаха негативно влияние върху валутата на страната.

Въпреки това очакванията, че новото ръководство на централната банка ще предприеме действия, помогна до известна степен за стабилността на рупията.

Рупията ще е първото и най-голямо предизвикателство за Раджан. Аурата му на икономист от МВФ може да му помогне, но той трябва да спечели доверието на пазарите като анонсира мерки, които да доведат до връщане на потоците от далари в страната“, заяви Викас Бабу Читпролу, старши дилър на чуждестранна валута в държавната банка Andhra.

Основните причини за отслабването на индийската икономика са спадът в инвестициите, забавянето на производствената активност и намаляването на потребителското търсене.

Няколко банки, в това число и Goldman Sachs, намалиха през тази седмица прогнозите си за годишен растеж на БВП под 5%. Анализаторите смятат, че допълнителна тежест върху икономиката са оказали и действията на предишния гуверньор на централната банка Дувури Субарао, които се опитваше да стабилизира рупията, като намали предлагането на пари и увеличи краткосрочния лихвен процент.

Основният въпрос в момента е дали Раджан, който за последно работи като съветник на финансовия министър, ще промени политиката на централната банка.

Инвеститорите показват малко вяра в това, че правителството ще предприеме сериозни реформи.

В навечерието на срещата на Г-20 министър-председателят на страната Манмохан Сингх заяви, че Индия се нуждае от подобряване на глобалната икономическа обстановка.

„Срещата на върха идва в момент, в който ние предприехме редица мерки, целящи засилване на макроикономическата стабилност, стабилизиране на рупията и създаване на по благоприятна за инвеститорите обстановка“, заяви Сингх.

Световните пазари тръгнаха надолу след като Сенатът в САЩ достигна до съгласие по отношение на военната намеса в Сирия.

Освен това световните цени на суров петрол и злато се покачват, което е притеснително за Индия, тъй като те са двете основни стоки, които страната внася и оказват голямо влияние върху баланса по текущата сметка.

Натиск върху нововъзникващите пазари оказва и възможността Федералният резерв на САЩ да прекрати програмата зи парични стимули. Очаква се повече яснота по този въпрос да има на срещата на 17-18 септември.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 05.11   1414 г. – Открит е Констанцки събор на Римокатолическата църква, който слага край на Папската схизма. 1605 г. – Осуетен е опит за атентат срещу Камарата на...