Премиерът Бойко Борисов коментира, че проблемът с доставките от Русия до частната компания „Овергаз“ през януари са „заговор срещу правителството, който е можело да доведе до срив на цялата енергийна мрежа в страната и масови протести срещу кабинета.“ До коментара се стигна, след като руският доставчик на газ заяви, че няма да снабдява „Овергаз“ през януари, като по този начин съществуваше възможността около 200 хиляди домакинства да останат без газоподаване след 00:00 часа на 1 януари.
По думите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова пред Нова телевия държавата е помогнала на „Овергаз“, като между „Булгартрансгаз“ и „Овергаз мрежи“ е бил сключен договор за необходимите количества синьо гориво и компанията ще може да продължи да обслужва клиентите си.
Припомняме, че кабинетът най-вероятно е знаел за тежката ситуация на „Овергаз“ още преди 31 декември. "На 30 декември в "Булгартрансгаз” пристигна писмо от "Газпром Експорт”. Писмото официално е адресирано до "Овергаз” с копие до "Булгартрансгаз”. В него ясно е посочено, че срещу заявката на "Овергаз” за доставка на природен газ за януари месец има поставени нули”, коментира изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг Жаклен Коен, цитиран от iNews.
Въпреки тази позиция на Коен, на 31 декември от „Овергаз“ отрекоха да са получавали писмо от руския доставчик на газ. Във фейсбук директора на пиар отдела на компанията Нери Терзиева посочи, че: „Писмо от Газекспорт за спиране на доставките за "Овергаз" продължава да няма. Онзи ден късно Сашо Дончев им писа официално - да потвърдят или отхвърлят новините, които г-н Коен тъй благотворително разнася, а от "Газекспорт" - все още нищо. Нещо повече, след многобройни разговори на г-н Дончев по телефона, по всички нива на Газекспорт вчера и днес, никой не ще да поеме отговорност и да прати два реда.“ Тя увери още, че: „Газ в тръбите има в пълен размер поне за месец напред. Нито един клиент няма да остане без газ.“
Експерти коментираха, че подобна ситуация е била напълно предотвратима, ако още преди години България беше диверсифицирала източниците на снабдяване с газ. “Нямаше да се стигне до подобна криза, ако през последните 7 години от спирането на доставките от Украйна през 2009 г. България беше направила достатъчно да диверсифицира маршрутите на доставки на газ. Защото, когато имаме един доставчик, няма как да не се получат такива ситуации особено когато регулаторната рамка не предвижда достатъчно гъвкаво, за да може няколко играчи самостоятелно да внасят газ в България“, коментира в ефира на Българското национално радио енергийният експерт Мартин Владимиров. Според него не е било работа на Борисов да се занимава с проблемите на „Овергаз“ при наличието на принципали в лицето на енергийния министър и енергийния регулатор. „Издигането на тази криза до общонационална беше прекалена драма особено когато е записано по закон, че при спиране на доставките от някои от търговците "Булгаргаз" има задължение да достави нужните количества като един вид "в кризисна ситуация", допълни още Владимиров.