Между 50 и 150 души се събраха на протест пред сградата на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), предаде Агенция „Фокус”. Недоволството беше насеочено срещу увеличението на цената на тока.
Събралите се скандираха „Оставка”, развяваха се български знамена. Имаше издигнати плакати. В района имаше засилено полицейско присъствие. Организатори на протеста са Национално движение „Социална солидарност“, ПП „Национален фронт за спасение на България“ и обединени пенсионерски организации.
Объркване настъпи, когато пред сградата се появи депутата от РЗС Емил Василев. Протестиращите припознаха в него шефа на регулатора Ангел Семерджиев и започнаха да отправят критиките си към него. Василев обаче ги препрати към премиера Бойко Борисов и вицепремиера Цветан Цветанов, информира Дарик радио.
Припомняме ви, че в сряда десетки протестираах срещу високите цени на ток, вода и парно пред Министерския съвет. Организатори на недоволството бяха ВМРО и „Атака”.
Същият ден стана ясно, че депутати от ГЕРБ ще внесат предложение за създаване на постоянна парламентарна комисия за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). "Днес (в сряда - бел.ред.) на заседанието на Министерския съвет премиерът предложи и затова съм и тук - да говоря с народните представители в парламента дасе създаде постоянна комисия за наблюдение на дейността на ДКЕВР", посочи министър Делян Добрев. Той обясни, че не е необходима оставката на Ангел Семерджиев.
Във вторник шефът на ДКЕВР обясни, че няма да напусне поста по собствено желание. Той допълни, че си носи оставката в джоба и заяви:"Въпросът не е в моята оставка, а въпросът е какви са причините и кой ми я иска. Знаете по реда на закона как е назначен всеки от членовете на комисията и е предвиден ред в закона как се освобождават членовете на комисията”.
От 1 юли токът поскъпна с 13%, а природният газ - с близо 5%. Парното и топлата вода поскъпнаха в София, Русе, Велико Търново и Перник, а поевтиняха в Пловдив, Варна, Бургас, Плевен и Враца. За
бита дневната тарифа на тока се увеличи с малко над 13 на сто, а нощната - с близо 15%. За стопанските потребители повишението е съответно с 13% и 16%.
Най-скъпа стана дневната енергия при Е.ОН, а най-евтина - тази на ЧЕЗ. При нощната енергия съотношението е обратно.